Naturalna aspiryna

Kora białej wierzby, której aktywne składniki doskonale uśmierzają ból i obniżają gorączkę. Naturalna „aspiryna” z kory białej wierzby, wspomaga siły obronne i pobudza system immunologiczny organizmu do walki z chorobą.

Białą wierzbę (Salix alba) – można znaleźć w wielu wilgotnych, mokrych okolicach. Jej kory w lecznictwie ludowym używano od najdawniejszych czasów – jest znanym środkiem przeciwgorączkowym, uśmierzającym ból, wzmacniającym i oczyszczającym krew.
Wywar z niej podawany jest w przypadku choroby reumatycznej, dolegliwości stawów, jako łagodny środek przeciwgorączkowy i napotny.
Poleca się ją również mężczyznom powyżej 50. roku życia, ponieważ przeciwdziała zawałom serca ( w zastępstwie za syntetyczne leki  czy aspirynę, posiadające zawsze skutki uboczne).
Znane jest jej działanie przeciwmalaryczne i przeciwpasożytnicze.
Stosowana zewnętrznie jest skutecznym środkiem na odmrożenia, jak również łagodzi dolegliwości spowodowane przez hemoroidy.

Chińscy lekarze już kilka tysięcy lat temu stosowali korę wierzby do leczenia różnych chorób. W Europie jej lecznicze walory poznano o wiele później. Pierwszą osobą, która zauważyła uzdrawiające działanie kory wierzby, był Dioskorydes, Grek żyjący w I w. n.e. Około sto lat później, znany rzymski lekarz, Galenus, też zainteresował się leczniczą mocą tej rośliny.

Współczesna nauka potwierdza działanie przeciwgorączkowe i ściągające białej wierzby. Jej kora zawiera wiele glikozydów salicylowych (salicyna, salikortyna, salirepozyd) oraz garbniki (kwas taninowy), żywice i flawonoidy. Najważniejsze jednak znaczenie mają glikozydy fenolowe, a wśród nich salicyna, która w organizmie rozpada się do postaci kwasu salicylowego, działającego przeciwgorączkowo, odkażająco, przeciwbólowo i przeciwreumatycznie. Związek ten stał się prekursorem chyba najbardziej znanego leku na świcie – aspiryny, czyli kwasu acetylosalicylowego. Nic więc dziwnego, że wyciąg z kory wierzby białej  – Salix alba –  ma działanie podobne do aspiryny, ale będąc naturalnym składnikiem roślinnym, posiada nieco słabsze działanie i stąd podaje się go w większych dawkach. 

 Możemy ją nawet nazwać naturalną aspiryną, a właściwie środkiem zastępującym aspirynę (będąc półsyntetycznym wyciągiem z kory białej wierzby, może powodować skutki uboczne jak np. wrzody żołądka i dwunastnicy, stany zapalne śluzówki jelita itp.).
Inaczej jest w przypadku stosowania kory białej wierzby w kapsułce. Z jej składników – pochodnych kwasu salicylowego, zawartych w korze zamkniętej w kapsułce ochronnej, dopiero po jej dostaniu się do jelita organizm wytwarza kwas salicylowy. Dodatkowo kora białek wierzby posiada składniki ochronne i lecznicze dla śluzówki żołądka i jelit.

Aspiryna syntetyczna czyli wyciąg z kory w postaci aspiryny, w procesie jej wytwarzania zostaje pozbawiony tych cennych składników ochronnych.
Aspiryna  – szczególnie przyjmowana w dużych ilościach – może uszkadzać przewód pokarmowy (np. wywołać nudności, biegunkę, krwawienie, owrzodzenie żołądka), wywoływać reakcje alergiczne, szum w uszach; może nawet doprowadzić do utraty słuchu lub wywołać paraliż ośrodka oddechowego (Lombardino, 1985).
Badania dowodzą, że niesterydowe leki przeciwzapalne (NLPZ), takie jak np. aspiryna, powstrzymują wytwarzanie niektórych prostaglandyn (PG). Prostaglandyny zaś odgrywają kluczową rolę w regulacji systemu immunologicznego, a dzięki działaniu aspiryny nie mogą prawidłowo stymulować sił obronnych organizmu. Z tego też powodu, aspiryny nie powinno podawać się dzieciom przynajmniej do 10 roku życia, gdyż dodatkowo obniża sprawność układu obronnego podobnie jak antybiotyki.

Inaczej jest z naturalnymi składnikami kory białej wierzby zawartymi w kapsułce, podczas stosowania White Willow.
Pochodne kwasu salicylowego zawarte w korze białej wierzby, w przeciwieństwie do aspiryny, działają bardziej selektywnie, w mniejszym stopniu blokując prostaglandyny. Podczas stosowania kory tylko sporadycznie mogą pojawić się lekkie dolegliwości u osób wrażliwych na salicylany. W przeciwieństwie do aspiryny, kora wierzby nie powoduje przykrych dolegliwości żołądkowych czy jelitowych, a raczej stosowana jest podczas stanów zapalnych jelit i pobudza rozwój naturalnej mikroflory.

White Willow:
– działa napotnie w stanach infekcyjnych;
– obniża gorączkę;
– oczyszcza krew i cały organizm z toksyn;
– stosowana na bóle głowy , również w migrenie
– uśmierza bóle głowy kostno – mięśniowe podczas przeziębienia oraz w gośćcu mięśniowym;
– zmniejsza obrzęk i ból w stanach zapalnych stawów
(reumatoidalne zapalenie stawów, gościec stawowy);
– pomocna w ogólnym bólu np. podczas fibromyalgii;
– działa w stanach zapalnych jelit;
– wspomaga leczenie zapalenia pęcherza i nerek;
– przeciwdziała chorobom serca
(szczególnie w grupie krwi „B”;
– rozrzedza krew zastępując podawane syntetyczne kardiologiczne leki
(profilaktycznie stosować po 50 roku życia );
– jest glistobójcza, pobudza naturalną florę jelit.