Ich budowa, narządy zmysłu, rozmnażanie i odporność na choroby są prawie doskonałe. W ciele nie mają żadnej kości, wyłącznie chrząstki, które stanowią 6-8% masy ciała rekina. Bardzo mocny i skuteczny system immunologiczny rekinów zasługuje na szczególną uwagę. Ich rany szybko się goją i prawie nigdy nie ulegają zakażeniom.
Co powoduje, że u 99% ryb może rozwinąć się nowotwór, a organizm rekina przeciwstawia się tej chorobie?
Carl Luer, biochemik z Sarasoty (Floryda), stwierdził, iż chrząstka rekinów ma 6 lub 7 takich białek, które hamują angiogenezę.
Z amerykańskich i belgijskich eksperymentów przeprowadzonych na zwierzętach wynika jednoznacznie, że chrząstka rekina jest całkowicie nietoksyczna. Spośród zwierząt chorych na nowotwory – te, które dostały chrząstkę rekina, żyły dłużej (albo zmniejszyły się ich guzy), podczas gdy osobniki z grupy kontrolnej wyginęły.
Doktor I. William Lane, znany amerykański badacz mórz i specjalista w zakresie żywienia już od ponad dziesięciu lat stara się nakłonić naukowców, teoretyków i lekarzy praktyków do wypróbowania i wykorzystania w lecznictwie chrząstki rekina. W 1993 r. wydał książkę pt. „Rekiny nie chorują na raka”, która szybko stała się bestsellerem w Stanach Zjednoczonych. W swojej książce dr Lane przytacza przykłady (głównie z Kostaryki i z Meksyku) skutecznego leczenia chorych chrząstką rekina. W meksykańskim szpitalu doktora Ernesta Contrerasa u siedmiu z ośmiu pacjentów nastąpiło widoczne polepszenie stanu zdrowia (jeden pacjent na ośmiu nie reagował na leczenie). W maju 1992 r. w jednej z klinik w Tijuanie ośmiu kobietom cierpiącym na nowotwór piersi podawano 30-60 g chrząstki rekina dziennie; po 6-8 tygodniowym leczeniu guzy znacznie się zmniejszyły, co potwierdzono w badaniu tomografii komputerowej. Także w 1992 r. w Panamie chrząstką rekina leczono skutecznie raka wątroby. W końcu roku 1991 dr Lane uzyskał amerykański patent na produkcję i sprzedaż chrząstki rekina. W ten sposób na rynek trafiła odpowiednio wytworzona i oczyszczona chrząstka rekina, z wystarczająco wysoką zawartością substancji czynnych.
Badaniem angiogenezy zajmowali się też inni naukowcy. Z artykułu doktor Patrycji D’Amore, opublikowanego w 1988 r., dowiadujemy się, że przerzutom nowotworowym sprzyja rozwój systemu naczyń krwionośnych. Rok później teoria ta została potwierdzona przez lekarzy z Bostonu. Zależność pomiędzy angiogenezą a metastazą potwierdziła też czteroosobowa grupa lekarzy na czele z doktorem Noelem Weidnerem, publikując wyniki swych badań w fachowym czasopiśmie The New Journal o Medicine na początku roku 1991.
Osoby zajmujące się sportem i kulturystyką od lat z powodzeniem stosują chrząstkę rekina, zwłaszcza do łagodzenia dolegliwości stawów kolanowych.
Chrząstka rekina znalazła zastosowanie w profilaktyce chorób nowotworowych, jak również w niektórych przypadkach ich leczenia. Jej korzystne działanie wykorzystuje się także w terapii reumatoidalnego zapalenia stawów, zapalenia kości, stawów oraz niektórych chorób skóry (np. łuszczycy) i chorób oczu w przebiegu cukrzycy.
UWAGA!
- Chrząstką rekina nie da się zastąpić operacji usuwającej nowotwory, leczenia cytostatykami i naświetlania; można ją stosować tylko po 4-5 tygodniach od jego zakończenia. Podczas zażywania preparatu niezbędna jest regularna kontrola lekarza!
- Preparatu nie powinny używać kobiety w ciąży, osoby ze złamaniami kości oraz pacjenci po świeżo przebytym zabiegu operacyjnym. Można ją zażywać dopiero 5-6 tygodni po zakończonym leczeniu wyżej wymienionym chorób i operacji.