Panorama Społeczna Lucasa Derksa

Panorama Społeczna Lucasa Derksa

Panorama społeczna to model NLP opracowany przez Lucasa Derksa. Jest to metoda przeznaczona do pracy nad relacjami. Pozwala im się przyjrzeć, nabyć większą świadomość ich roli i dostrzec jak wpływają na nasze życie. Dzięki metodzie tej możemy także korygować swoje zachowania i nawyki, tak, żeby były bardziej konstruktywne i lepiej nam służyły. Wszystko to przy wykorzystaniu charakterystycznych dla NLP prostych, skutecznych metod opartych na reprezentacjach zmysłowych. Wśród metod, które niewątpliwie były inspiracją dla tego modelu można wymienić psychoterapię Gestalt i podejście systemowe.

Panorama społeczna opiera się na personifikacjach – reprezentacjach ludzi, jakie nosimy w swojej głowie i z jakimi wchodzimy w interakcję. Praca z personifikacjami w swojej najprostszej i najpopularniejszej wersji przypomina pracę z submodalnościami z NLP – powiększ kogoś, kto ma mieć na Ciebie większy wpływ, zmniejsz i oddal tego, który ma mieć mniejszy, kogo nie lubisz, kto Cię denerwuje, kogo się boisz. W kilka minut robimy w swojej głowie szast prast i gotowe –  samopoczucie z takim stanem jest znacznie lepsze, a my mamy szansę wyjścia z depresji, strachu i pozbyć się natrętnych myśli. Metoda ta w wersji zaawansowanej, daje również możliwości pracy z niepożądanymi nawykami, których mogliśmy się nauczyć w toku naszej socjalizacji.

Już kiedy wchodzimy na salę szkoleniową, pierwszą rzeczą, która rzuca się dosłownie w oczy, są flipcharty przygotowane przez mistrza Lucasa. Lucas Derks jest psychologiem,posiadającym również wykształcenie artystyczne. Przez to jego flipcharty są już swoistą legendą.

Metodę tę poznałam po raz pierwszy na warsztatach dla dyplomowanych Coachów  w Adamowiźnie w sierpniu 2014 roku. Sama wtedy byłam w wielkiej potrzebie pomocy, będąc w depresji z uwagi na separację i rozwód oraz wiele niespodzianek, jakie zafundował mi ówczesny małżonek –  dziś eks. Wtedy ratowałam sama siebie – dziś rozumiem, iż instynktownie postanowiłam „zadbać o siebie”, aby nie wchodzić w negatywne emocje, nie rozpaczać, zacząć jeść i spać po nocach i normalnie żyć. Dziś wiem, ze życie nie kończy się na jednym partnerze czy rozwodzie. Wchodzimy w jakieś role, odgrywamy je, a kiedy już nie są nam potrzebne te role np. bycia ofiarą, mówimy stanowcze STOP i zmieniamy się. Jeśli druga strona w tym czasie nie podejmie również pracy nad swoim rozwojem osobistym, aby dopasować się do nas i być z nami dalej tylko już w roli partnerskiej- po prostu odpada. To normalna kolej rzeczy – my nie jesteśmy już w tej roli, co kiedyś. To kolejny etap naszego życia. Kiedy zrozumiemy, że rola ofiary skończyła się, a nasze pragnienia oscylują wokół prawdziwej, czystej i bezwarunkowej miłości oraz szczęścia – po prostu wchodzimy w nową rolę i jesteśmy już kimś zupełnie innym. Druga osoba albo się dopasuje do tej sytuacji, albo odpadnie, chcąc dalej być w roki Oprawcy. Z pewnością ma w tym jakąś korzyść dla siebie i stąd niechęć rezygnacji z roli roszczeniowo-rozkazującej.

Patrząc z perspektywy lat, dziś mogę serdecznie podziękować „byłemu” za to, że dzięki tej drodze jaką przeszłam, znalazłam się na pierwszych moich warsztatach z Coachingu i rozpoczęłam nową drogę swojego życia, ukwieconą cudownymi metodami pomocy sobie i innym oraz terapiami, których uczyłam się z pasją. W tamtym czasie jedną z metod Panoramy Społecznej, w ramach kursu coachingu, pokazywała nam Mira Chlebowska z Poznania. Metoda pracy we własnym umyśle i ustawianie ludzi w przestrzeni wyobraźni, pomogła mi odsunąć od siebie tych, którzy mi już nie służą i szkodzą oraz przysunąć bliżej do siebie wszystkich pomocnych mi ludzi, którzy mnie chronią. Jest to praca na własnej wyobraźni, przy zamkniętych oczach. Po otworzeniu oczu, poczułam się znacznie lepiej, a wiele napięć w ciele związanych ze strachem, żalem, poczuciem krzywdy, po prostu puściło. Dla większości ludzi, tym właśnie jest Panorama Społeczna.

Natomiast metoda ta jest znacznie obszerniejsza i bogatsza w narzędzia. Panorama Społeczna jest bardzo wszechstronnym narzędziem o ogromnym potencjale.
Każdy z nas nosi w sobie nie tylko personifikacje pojedynczych osób, ale również całych grup społecznych czy też naszego życia duchowego z różnych wcieleń. Dodatkowo, ze względu na wpływ innych ludzi, na nasze dobre jak też niechciane nawyki, jakie wykształcamy przez całe swoje życie, pracując z personifikacjami jesteśmy w stanie odrzucić niektóre spośród nawyków, które nam nie służą, a które przejęliśmy od innych ludzi. Aby podjąć pracę nad nimi, trzeba je sobie przede wszystkim uświadomić i zrozumieć, że ich już nie chcemy. Na warsztatach pracowaliśmy w grupach oraz w parach rozpracowując na swojej historii życia, na swoich słabościach i problemach, następujące zagadnienia, m.in.:

Jak wygląda Twoja własna panorama społeczna i jak ją zmieniać, żeby żyło Ci się coraz lepiej?
Jak zwiększyć i wzmocnić swoją wiarę w siebie?
Jak poczuć się wreszcie w pełni sobą?
Jak ludzie kreują wizerunek własny i jak go zmieniać?
Od czego zależą nasze uczucia względem innych osób?
Jak powstaje i jak zmieniać zjawisko nieśmiałości i nadmiernej uległości wobec autorytetów?
Jak uodpornić się na negatywny wpływ tzw. „autorytetów” (szef(owa), członkowie rodziny, osoby przy których czujesz się jak szara myszka…)?
Jak uporządkować swoje relacje w rodzinie i wyjść z roli kata bądź ofiary?
Jak dzięki prostym zmianom wpływać na swój poziom oddziaływania na grupy i pracę w zespołach.
Jak nabrać więcej pewności siebie w nadchodzących negocjacjach z dużym kontrachentem?
Poznawanie duchowości w wymiarze NLP

Lucasa Derks, praktyk NLP,  znalazł odpowiedź nie tylko na to, jak ludzie reprezentują siebie, innych oraz grupy społeczne, ale i odkrył praktyczne narzędzia do dokonywania zmian tych reprezentacji. Co ciekawe, wśród badanych przez niego modeli są również ustawienia rodzinne Berta Hellingera, cieszące się obecnie dużą popularnością.

Oto dyplom za ukończenie warsztatów Panoramy Społecznej u mistrza NLP Lukasa Darksa

Panorama społeczna to metoda, która jest doskonałym uzupełnieniem warsztatu osób pracujących w charakterze psychoterapeutów i coachów, ale jest przede wszystkich doskonałym narzędziem rozwoju osobistego pozwalającym lepiej radzić sobie w codziennych relacjach.

A oto nasza grupa, odbywająca szkolenie w dniach 12-14 luty 2016 w Warszawie

Dla mnie jest to coś niezwykłego – móc uczestniczyć w tych zajęciach przygotowujących trenerów Panoramy Społecznej i znów spotkać się oraz wymieniać doświadczeniami, z tak wieloma niezwykłymi osobowościami z Polski i za zagranicy, jakimi są wytrawni Coachowie, Trenerzy, Psychoterapeuci i Psychologowie. Ekscytujące jest przede wszystkim spotkanie z samym mistrzem Lucasem Derks i ponowne uczestniczenie w jego warsztacie dla coachów i terapeutów, lecz tym razem już dla jego nowych Trenerów metody Panorama Społeczna – Social Panorama Consultant.