Lucerna siewna – wielki uzdrowiciel

Lucerna siewna – wielki uzdrowiciel

21 lipca 2020 0 przez Dr Renata Zarzycka

GREEN CARE – zdrowe jelita

W medycynie ludowej od dawna wykorzystywano niezwykłe właściwości lecznicze lucerny (Medicago sativa), powszechnie kojarzonej raczej z rośliną pastewną. Lucerna, jako wsparcie odżywcze, jest uprawiana od ponad 2 000 lat i przez wiele cywilizacji uważana była za cudowne ziele. Mieszkańcy krajów arabskich nazwali ją „matką ziół” , zasiewali nią łąki i wypasali tam owce, aby zwiększyć ich płodność, dodawali ją do paszy swoich koni, by uczynić je silniejszymi.



Z sukcesem Indianie stosowali ją przy ostrych i przewlekłych zaburzeniach trawienia. Pomagała im w leczeniu wzdęć, wrzodów i braku apetytu zapewne, dlatego, że podobnie jak surowa kapusta, jest bogata w witaminę U. Alkalizujące właściwości lucerny wykorzystywali do leczenia wrzodów trawiennych powstających w miejscach, w których błona śluzowa traci odporność na trawiące działanie kwasów żołądkowych (w przełyku, żołądku lub w jelicie). Zatem Indianie zwrócili uwagę na to, iż lucerna była dla nich dobrym, naturalnym środkiem przeczyszczającym, moczopędnym i obniżającym gorączkę. Poznali również jej działanie zapobiegające powstawaniu wola (powiększeniu tarczycy). Jak twierdzą biochemicy, lucerna posiada 8 enzymów. Można, zatem przypuszczać, iż lucerna wspomagała u Indian wchłanianie i przyswajanie węglowodanów, białka, wapnia, żelaza i innych pierwiastków śladowych.

Lucerna jako roślinne pożywienie działa szczególnie korzystnie na osoby w starszym wieku. Odżywiając organizm, wzmacnia system immunologiczny, spowalnia proces starzenia się. U Indian zwiększała siłę życiową, wydolność fizyczną, zapewniała lepszy sen. Lucerna wspomagała leczenie ostrego i przewlekłego zapalenia pęcherza moczowego lub prostaty, zmniejszała też bóle reumatyczne i wspomagała laktację (wydzielanie mleka). Swoje działanie rozwijała powoli, ale było ono gruntowne.

Angielska nazwa lucerny brzmi alfalfa. To słowo pochodzenia arabskiego znaczy ojciec i prawdopodobnie ma związek z jej nadzwyczajnym działaniem wzmacniającym, a w starej medycynie ludowej miało związek z działaniem leczniczym.

Lucerna, czyli alfalfa stanowi jedno z najzdrowszych ziół na świecie. Korzenie lucerny wrastają głęboko w ziemię, by tam wchłaniać minerały i niezbędne składniki odżywcze, które są niedostępne dla roślin posiadających korzenie bliżej powierzchni. To sprawia, że zioło lucerna siewna jest bogata w szeroki zestaw składników odżywczych, m.in. w witaminy A, B1, B6, C, D, E oraz K i w tym proteiny oraz sole mineralne: potasu, cynk, magnez, żelazo, wapń i fosfor. Te dwa ostatnie składniki są bardzo pożyteczne dla kości i zębów rozwijającego się organizmu. Dzięki wysokiej zawartości chlorofilu – jednego z czterech znanych w przyrodzie najsilniejszych fitozwiązków przeciwnowotworowym, lucerna ma także działanie odtruwające a to oznaczać może, że zapobiega wielu chorobom. Ponieważ wspomaga budowę śluzówki w przewodzie pokarmowym, może tym samym wzmacniać przewód pokarmowym i zapobiegać nowotworom układu trawienia: nowotwory jelita / okrężnicy, nowotwór odbytu, rak żołądka i przełyku w tym przełyk Barretta.

Obecnie badania naukowe potwierdzają, że części lucerny znajdujące się nad ziemią, a zwłaszcza jej liście, zawierają znaczne ilości beta karotenu. Liście lucerny zawierają flawonoidy (uszczelniacze naczyń krwionośny6ch), izoflawonoidy i saponinów. Lucerna to jeden z niewielu preparatów ziołowych, zawierających fluor pochodzenia roślinnego, który gromadzi się w organizmie i przede wszystkim w tkankach zębów. Ponadto posiada dużą ilość chlorofilu, który bardzo ceni się w profilaktyce i zwalczaniu anemii różnego pochodzenia chorób płuc.

Dzięki wysokiej zawartości chlorofilu  – jednego z czterech znanych w przyrodzie najsilniejszych fitozwiązków przeciwnowotworowym, lucerna ma także działanie odtruwające a to oznaczać może, że zapobiega wielu chorobom. Ponieważ wspomaga budowę śluzówki w przewodzie pokarmowym, może tym samym wzmacniać przewód pokarmowym i zapobiegać nowotworom układu trawienia: nowotwory jelita / okrężnicy, nowotwór odbytu, rak żołądka i przełyku.

Korzyści ze stosowania lucerny:

powoduje obniżenie poziomu cholesterolu we krwi,;
● utrudnia miażdżycowe zmiany ścianek naczyniowych;
● reguluje ciśnienie tętnicze;
● zapobiegania opuchliźnie;
●  wysoka koncentracja witaminy K nadaje lucernie funkcję antyhemorogiczną, może być stosowana do zwalczania i profilaktyki rozmaitych form syndromu hemorogicynego;
● zapobiega wylewom krwi i krwawieniu;
● działa bakteriobójczo na drobnoustroje, trafiające do jamy ustnej przy próchnicy i paradontozie;
● uczestniczy w kształtowaniu emalii zębowej, chroni przed próchnicą;
● ma działanie przeciwzapalne przy zwapnieniu kości rozmaitego pochodzenia
● jest efektywna jako środek przeciwgrzybiczny;
● lucerna jest dobrym środkiem diuretycznym, stosowana jako roślina wspomagająca układu moczowy;
● jest środkiem moczopędnym i przeciwzapalnym;
● służy do wyprowadza soli kwasu moczowego tzw. kryształków szczawianów wapnia, co daje ulgę przy leczeniu podagry;
● polepsza odżywienie skóry, zapobiega starzeniu się jej i całego organizmu;
● przy problemach gastrycznych, wrzodach żołądka i dwunastnicy, zgadze oraz nadkwasocie i wzdęciach;
● przywraca prawidłową florę bakteryjną jelit, działa przeciwgrzybiczo, wspomaga leczenie biegunki, spowodowanej brakiem wit. K, pomaga w braku apetytu;
● przy przewlekłym zapaleniu pęcherza moczowego, jajników, jąder, prostaty oraz w leczeniu niepłodności, w infekcjach narządów rodnych;
● zapobiega nadmiernym krwawieniom (np. z nosa, miesiączka) – to pomoc w hemofilii;
● wspomaga leczenie anemii i niedokrwistości z powodu braku kwasu foliowego;
● pomaga w usuwaniu kamieni z woreczka żółciowego (+ Triple P. Lecithin, Liver Aid);
● przeciwdziała krwotokom w czasie ciąży i podczas porodu, polecany profilaktycznie kobietom w ciąży i matkom karmiącym, gdyż wspomaga zdrowie jelita i skutecznie pobudza laktację;
● poprawiaczynności tarczycy;
● ma aktywność podobną do estrogenowej – jest korzystna w profilaktyce zajścia w ciąż;
● niezbędne w profilaktyce zdrowia i gospodarki układu płciowego;
●  jest dla kobiet w okresie menopauzy;
● przy profilaktyce raka piersi;
● zwiększa laktację u karmiących piersią.

Lucernę stosuje się również, jako ogólnie wzmacniający preparat ziołowy podczas różnego typu zwalczania chorób. Niezbędna jest w zimie i wiosną dla profilaktyki chorób przeziębieniowych i zakaźnych oraz w okresie rehabilitacji po operacjach chirurgicznych.

Biolog, Frank Bouer, nazwał lucernę wielkim uzdrowicielem. W zielonych liściach tej rośliny odkrył osiem enzymów niezbędnych dla naszego organizmu. Ponadto stwierdził, że w 100 gramach lucerny zawarte jest 8000 j.m. (jednostek międzynarodowych) witaminy A oraz od 20000 do 80000 j.m. witaminy K. Ta druga wspomaga krzepnięcie krwi i zapobiega zbyt dużej utracie krwi podczas miesiączkowania oraz podczas krwotoków lub w hemofilii.

Również osobom, które często miewają krwotoki z nosa, może pomóc witamina K, zawarta na przykład w wyciągu z lucerny. Długo trwająca biegunka może być jednym z objawów niedoboru witaminy K.

Witamina K jest niezbędna do procesów wytwarzania II czynnika krzepliwości  – protrombiny.  Protrombina to II czynnik krzepnięcia (obok płytek krwi), białko znajdujące się w osoczu krwi, wytwarzane w wątrobie przy udziale witaminy K. Protrombina jest białkiem rozpuszczalnym w surowicy krwi, W obecności czynników wyzwolonych przez uszkodzoną tkankę, jonów wapnia i związków uwalnianych przez płytki krwi, pod wpływem trombokinazy przekształcana jest w nierozpuszczalną trombinę. Ta z kolei katalizuje przemianę rozpuszczalnego fibrynogenu w nierozpuszczalną fibrynę przyczyniając się do wzmocnienia skrzepu z płytek krwi. Jest ważnym czynnikiem osoczowego układu krzepnięcia krwi.

Dotychczas sądzono, że prawidłowy stan kości zależy głównie od spożycia wystarczających ilości wapnia i witaminy D. Jak wiadomo, wapń osadza się w naczyniach krwionośnych powodując ich zwapnienie, a jednocześnie jego niedobór w kościach prowadzi do osteoporozy. To zjawisko nazwano „paradoksem wapnia”. W zrozumieniu istotnej roli witaminy K w metabolizmie wapnia u człowieka pomogło odkrycie białek MGP (Matrix Gla Protein) i ich roli, jako transporterów wapnia. Przy udziale witaminy K osteokalcyna przekształcana jest do karboksyosteokalcyny, która może wiązać jony wapniowe poprzez grupy karboksylowe. Osteokalcyna jest syntezowana w komórkach kościotwórczych, jej rola polega na dostarczaniu jonów wapnia oraz wiązaniu go z matrycą hydroksyapatytu.

Lucerna, jako roślinne pożywienie działa szczególnie korzystnie na osoby w starszym wieku. Odżywiając organizm, wzmacnia system immunologiczny, spowalnia proces starzenia się. U Indian zwiększała siłę życiową, wydolność fizyczną, zapewniała lepszy sen. Lucerna wspomagała leczenie ostrego i przewlekłego zapalenia pęcherza moczowego lub prostaty, zmniejszała też bóle reumatyczne i wspomagała laktację (wydzielanie mleka). Swoje działanie rozwijała powoli było ono gruntowne.

Z NASZYCH DOŚWIADCZEŃ:  Andrzej (Rzeszów) – po wielu latach leczenia wrzodów żołądka lekami, dopiero Green Care przyniósł mu zbawienny efekt leczniczy.

UWAGA! Po 2-3 miesięcznym okresie ciągłego stosowania lucerny należy zrobić miesiąc przerwy.

Osoby zażywające leki zmniejszające krzepliwość krwi (tzw. antykoagulanty), bez konsultacji z lekarzem nie powinny stosować preparatów zawierających witaminę K.

Z mojej praktyki lekarskiej…

Trudno gojące się rany

Wraz z cynkiem, który aktywizuje procesy regeneracji skóry i Green Care, która działa, jako antykoagulant, wraz z Super Soya Lecithin stwarzają warunki do szybkiego gojenia, wcześniej niegojących się ran. Z uwagi na wyjątkowo szeroki zakres działania lecytyny zachęcam wszystkich, aby na stałe włączyli ją do swojej diety.

lek.med. Irena Łopatina

Wrzody żołądka

Jestem mężczyzną w wieku 50 lat. Niedawno stwierdzono u mnie wrzody żołądka. Powstały zapewne wskutek częstego napięcia nerwowego. Biorę wypisany przez lekarza lek, przestrzegam diety, jednak moje samopoczucie nie poprawia się. Który suplement żywieniowy mógłby mi pomóc?

Rhodiolin to produkt uwzględniający specyficzne potrzeby współczesnego człowieka. By sprostać wymaganiom dnia codziennego, polecam stosować jedną kapsułkę rano i wieczorem. Dolegliwości wywołane chorobą wrzodową skutecznie złagodzą tabletki z lucerny – Green Care w dawce, w zależności od Pańskiego stanu, nawet do 8 tabletek dziennie.

dr Edith Varga

Refluks (reflux) – żołądkowo-przełykowy

Mam reflux-żołądkowo-przełykowy biorę suplementy, które Pani mi napisała i czuje się dobrze. Martwię się tym ze Green Care po trzech miesiącach stosowania trzeba zrobić miesięczną przerwę i nie wiem, czym mam zastąpić, ponieważ muszę brać regularnie dlatego że mam zaraz kwasy na żołądku. I jeszcze jedno pytanie mam słabe włosy to od nerwów kupiłam sobie Stress Management i naprawdę dobrze się czuje może jeszcze coś dokupić?

Hanna D.

ZIELONY UZDROWICIEL

dr Lidia Bułacik

Od wielu lat naturoterapuci i niektórzy lekarze na całym świecie prowadza kampanię promującą zdrowy styl życia. Główny nacisk kładą na odżywianie się z uwzględnieniem odpowiedniej ilości warzyw i owoców. Niestety nadal pokarmy roślinne traktowane sa marginalnie, a kelner ciągle jeszcze musi pytać: Czy podać bukiet surówek?”.

Po dziadkach została nam niekłamana sympatia do schabowego i bigosu (bynajmniej nie na wodzie), a telewizja serwuje reklamy chipsów, hamburgerów, a do tego pepsi lub coli.

Z jednej strony przyzwyczajenia i reklamy, które mamią nas na każdym kroku, z drugiej – nasza wątroba, żołądek i trzustka, które nie dadzą się oszukać i po prostu odmówią posłuszeństwa!

Jak to odczuwamy?

Tak jak skutki przejedzenia, zwłaszcza tradycyjnymi daniami kuchni staropolskiej.

Większość z nas może przypomnieć sobie nudności, bóle brzucha, wymioty, odbijanie, zgagę, zaparcia, wzdęcia, dyskomfort w jamie brzusznej, kruczenie i przelewania, osłabienie, bóle głowy, niepokój, pogorszenie pamięci i wiele innych. Dla przykładu warzywa ciemnozielone, pomimo dużych wartości odżywczych, stanowi znikomy ułamek naszego jadłospisu, dlatego z przyjemnością przedstawiam Green Care. Ekstrakt brakujących nam warzyw, stworzony z najlepszego surowca, jakim jest lucerna siewna (alfalfa). W swoim bogatym, wysoce odżywczym składzie zawiera chlorofil, kwas paraaminobenzoesowy (PABA), tryptofan, kwas foliowy dla kobiet w ciąży, beta karoten, witaminę K, żelazo, magnez, wapń, fosfor i wiele innych.

Chlorofil zwany krwią roślin jest zielonym barwnikiem o podobnej do hemoglobiny krwi budowie chemicznej. Ma silne właściwości antyseptyczne, detoksykacyjne i alkalizujące. Stymuluje układ odpornościowy, odmładza i witalizuje organizm, przyspiesza odnowę tkanek, normalizuje ciśnienie tętnicze krwi i gospodarkę lipidowa (przemianę tłuszczy), zapobiega nieświeżemu oddechowi z ust i przykremu zapachowi ciała.

Dzięki zawartości kwasu paraaminobenzoesowego Green Care poprawia kondycję skóry i włosów, skutecznie zapobiegając nadmiernemu ich wypadaniu. Kwas paraaminobenzoesowy bierze aktywny udział w syntezie kwasu foliowego, stąd moja zachęta do szczególnej przyjaźni z zieloną tabletką, by zapobiec niedokrwistości z powodu niedoboru kwasu foliowego.

Tryptofan zaś, wykorzystuje nasze komórki nerwowe do produkcji serotoniny, zwanej hormonem szczęścia oraz melatoniny tzw. hormonu młodości. Więcej na temat tryptofan>>

Te właściwości Green Care pozwalają nam radzić sobie ze stresem i trudnościami dnia codziennego, unikać zaburzeń snu, nadpobudliwości i depresji w tym depresji sezonowej związanej z krótkim dniem i brakiem odpowiedniej ilości światła słonecznego. Bogactwo witamin i składników mineralnych pozwala stosować Green Care jako wspomaganie leczenia zaburzeń odżywiania, zatruć, obniżonej odporności, anoreksji, anemii, cukrzycy, nowotworów, zapalenia stawów i astmy oskrzelowej. Regularne stosowanie a więc suplementacja, zapobiega również chorobom cywilizacyjnym. Spożywanie 4-8 tabletek dziennie zrównoważy dietę oraz poprawi samopoczucie wszystkim, którzy jedzą zbyt mało warzyw i owoców.

Proponuje zacząć od razu!

dr Lidia Bułacik

Źródło:  California Fitness News – luty 1999

Choroby reumatyczne – gdy ruch sprawia ból

Łamanie i strzykanie w kościach, rwanie na niepogodę, lumbago, podagra, wypadanie dysku to tylko niektóre z popularnych określeń używanych, na co dzień przez osoby borykające się z bólami kości i stawów.

Bóle kostno-stawowe dotyczą, co trzeciego Polaka i są najczęstszą przyczyną naszych wizyt u lekarza. Wbrew temu, co się powszechnie sądzi, choroby reumatyczne, bo o nich mowa, dotykają ludzi w różnym wieku, nie tylko seniorów. Co prawda, u starszych osób występują one częściej, co jest związane z procesem starzenia się, ale wiele z nich ujawnia się już w dzieciństwie. Obecnie medycyna wyróżnia aż ponad 200 różnych chorób reumatycznych. Lekarze do tej pory nie są pewni przyczyny powstawania reumatyzmu. Wiadomo tylko, że istotne w powstawaniu tej choroby są reakcje autoimmunologiczne, w wyniku których organizm niszczy własne komórki. Nie bez znaczenia jest również „zużycie – stawów na skutek ich przeciążania, co ma miejsce w przypadku najpowszechniejszej z chorób reumatycznych, jaką jest zwyrodnienie stawów obwodowych i kręgosłupa.

Ciekawostką jest fakt, że podczas gdy inne rodzaje chorób reumatycznych znane były już w starożytności, brakuje dowodów, jakoby w tym czasie chorowano na zwyrodnienie stawów. Najprawdopodobniej choroba ta pojawił a się dużo później i tak naprawdę jest ona jednym z wyników rozwoju naszej cywilizacji. Zmianom zwyrodnieniowym w pierwszej kolejności ulegają ścięgna mięśni, co objawia się osłabieniem i pękaniem włókien kolagenu, budujących te ścięgna. Przerwane włókno kolagenu zapoczątkowuje stan zapalny, który odczuwamy najpierw jako dyskomfort, potem pojawia się ból i obrzęk całego stawu. Zignorowane objawy choroby, które na początku nie są zbyt nasilone, pogłębiają stan zapalny, który pewnego dnia może doprowadzić do całkowitego usztywnienia stawu i ostrego bólu.

I tak jak zawsze, profilaktyka chorób reumatycznych jest pod każdym względem lepsza niż leczenie.
Z tego powodu należy przede wszystkim wystrzegać się czynników ryzyka, tzn.:

● dbać o utrzymanie należnej masy ciała – każdy dodatkowy kilogram to większa praca dla naszych stawów;

● ograniczyć nałogi palenia, nadużywania alkoholu, kawy;

● ograniczyć spożycie węglowodanów prostych i kwasów tłuszczowych z rodzaju omega 6, które zaostrzają przebieg procesów zapalnych;

● wzbogacić dietę w sole wapnia, fosforany, magnez, witaminę D;

● uprawiać umiarkowane sporty – wysiłek jednak musi być systematyczny;

● starannie leczyć wszelkie infekcje wirusowe, bakteryjne i inne przebiegające z dolegliwościami ze strony narządów ruchu;

● nosić odpowiednie, wygodne obuwie, bieliznę bawełnianą i odzież z włókien naturalnych;

● starannie leczyć uszkodzenia narządu ruchu, spowodowane urazem.

Z bogatej oferty produktów marki CaliVita® firmy California Fitness, proponujemy preparaty, które nie tylko działają profilaktycznie, ale mogą też łagodzić objawy chorób reumatycznych:

Shark Aid,  C- Plus, Strong Bones, Cholestone, Triple Potency Lecithin, seria Vital, Senior Formula, Pro Selenium, Garlic Caps with Extra Parsley, Green Care.

lek. med. Krzysztof Pudliński

Źródło: CALINews nr 6, Listopad 2002