LIFE COACHING, PERSONALNY COACHING INDYWIDUALNY
Life Coaching jest cudownym procesem, który jest związany z rozwojem zawodowym i osobistym człowieka. Sesja coachingowa, to tak faktycznie spotkanie z samym sobą, poprzez pośrednika, jakim jest coach. Jego zadaniem jest być jak latarnia morska. Swoimi pytaniami pomaga roświetlać mroki, wyciągnąć z nich i odkrywać coraz większe przestrzenie życia, które tonęły wcześniej w cimnościach.Personalny Coach jest zawsze o pół kroku za Tobą, tak jest… Anioł Stróż.
Coaching Indywidualny to spotkanie dwojga ludzi: Coacha i jego Klienta po to, aby Klient mógł rozwiązywać jego problemy, zamieniać je na wyzwania i cele oraz je osiągać.
Life Coaching oznacza mniej lęku, więcej rozwiązań, planów, celów, radości w życiu i poczucia szczęścia
Renata Zarzycka
Coaching wymaga pewnej inwestycji czasu i pieniędzy. I nie chodzi tylko o pieniądze, które są niemałe: jedna sesja może kosztować od 150 zł nawet do 3000 zł (zależy od coacha i od celu). Coachee, czyli coachowany, musi się też nieźle napracować.
Dobry coach zna mnóstwo narzędzi i technik swojej pracy, z pewnością więcej niż ty. Zadania, które Ci daje, bywają trudne, wymagają przełamania pewnych barier, stereotypów i zmiany przekonań. Potrzebujesz wyjść poza schemat, poza strefę komfortu. Możesz odmówić ich wykonania, lecz nie warto tego robić. Przecież chodzi o twoje życie i szczęście.
Kodeks etyczny zobowiązuje coacha, by wszystkie informacje zachował dla siebie, więc nawet jeśli zrobisz coś głupiego albo podzielisz się swoim sekretem – zostaje to między wami. Tu masz grawancje pelnego bezpieczeństwa, dyskrecji, bezstronności. Z drugiej storny, Ty masz prawo opowiadać o swojej sesji komu tylko zechcesz. Twój coach – nie może tego zrobić.
W przeciwieństwie do, na przykład, chirurga plastyka, coach nie ponosi praktycznie żadnej odpowiedzialności za Twoje zmiany, jakie zajdą. Cała odpowiedzialność spoczywa na Tobie – to Ty praujesz sumiennie nad swoim rozwojem i twoje zmiany – nie jego.
Opis sesji jako produktu i usługi dla Ciebie
Korzyści z coachingu
Zwiększenie pewności siebie poprzez uświadomione kompetencje i zasoby, powodujące wzrost samoświadomości.
Równowaga miedzy życiem prywatnym a zawodowym tak, aby unikać barier konfliktów i tranformować komunikację na „zdrową”.
Identyfikowanie problemu oraz eliminowanie barier do dalszego rozwoju.
Opracowanie wizji własnego rozwoju w oparciu o potrzeby, wartości indywidualny potencjał oraz drogi do celu.
Większa odpowiedzialność za podejmowane zobowiązania (również wobec siebie samego).
Większa efektywność we współpracy z innymi, zaangażowanie w organizację lub w pracę zespołową.
Organizacja spotkań coachingowych
Już podczas pierwszego spotkania, coach ustala z klientem szczegóły pracy, cel coachingu oraz ilość spotkań.
Aby wprowadzić trwałą zmianę w zachowaniu, potrzeba około 6-10 spotkań w czasie 6 miesięc.
Czas potrzebny na jedno spotkanie to 90 minut.
Spotkania coachingowe odbywają się co 2 – 4 tygodnie.
Podczas spotkań, coach zadaje pytania, prosi o wylosowanie obrazu, karty, o interpretację zdjęcia… Czasem potrzebujesz wstać, zmienić miejsce, przespacerować się po rozrzuconych kartkach lub zamknąć oczy…
Niektóre metody przypominają ustawienia hellingerowskie czy psychodramę, mają elementy medytacji i wizualizacji. Każda z tych metod jest dobra i wskazana, ay na pewne sprawy spojrzec z różych perspektyw. Ważne aby metody te były etyczne i prowadziły skutecznie do celu.
Czym jest rozwój osobisty dla Ciebie?
Co według Ciebie oznacza pojęcie „rozwój osobisty”?
Dla każdego rozwój osobisty może być czymś innym, czego w danej chwili ona bardzo potrzebuje. Dla jednej osoby rozwój osobisty to podnoszenie swoich kwalifikacji zawodowych, a dla innej to umiejętność słuchania oraz prowadzenia konwersacji z rodziną.. Może to być też doszkalanie swojej własnej osoby z języka obcego. Jeszcze inna osoba uzna, że rozwój osobisty to dla niej umiejętność wybaczania i szukanie rozwiązań w trudnej sytuacji rozstania bądź toksycznego związku, a dla drugiego człowieka, to będzie ścieżka kariery oraz nastawienie na cel.Generalnie rzecz ujmując, rozwój osobisty to działanie, którego finalnym efektem jest rozwinięcie swojego charakteru, osobowości lub jakichkolwiek umiejętności i wzbogacanie się w nowe zasoby. Wszystko, co dotyczy danej osoby w kontekście jej doskonalenia jest rozwojem osobistym, szczególnie, jeśli mówimy o psychologii pozytywnej. Nie ma żadnego to większego znaczenia, czy będziemy ulepszać siebie w kontekście zawodowym czy osobistym. Te obszary często maja na siebie tak duży wpływ, że praca na polu osobistym często przekłada się na zawodowe i odwrotnie.
Możemy czytać książki, uczestniczyć w seminariach, szkoleniach, warsztatach i spotkaniach on-line. Ważne jest to, aby to wszystko było dla nas użyteczne i dawało nam pozytywne wartości, które krok po kroku zaczną zmieniać nasze życie na lepsze. Ponieważ różne zmiany to proces w którym wciąż uczestniczymy podczas naszego życia, na efekty czasem trzeba będzie poczekać, a niekiedy już na pierwszej sesji bądź warsztatach dostrzeżemy problem z innej perspektywy i wyda nam się on zupełnie nie taki straszny jak wcześniej. Dzięki pozycji obserwatora często znajdziemy wiele rozwiązań po to, aby nie stać w miejscu, nie oglądać się za siebie, nie tkwić w przeszło9ści, nie rozpamiętywać, ale iść dalej – podążać za marzeniami prosto do naszych celów.
Rozwój osobisty jest przyjemnym sposobem na realizację marzeń i osiąganie kolejnych celów. Wiem, że wiele osób ma problem ze swoim życiem. Liczą na to, że coś się zmieni samo albo trafi im się przysłowiowa „szóstka w totka”. Polecam bardziej liczyć na siebie i na efekty pracy nad samym sobą. Okazuje się, że drzemie w nas potężny potencjał. Uważa się, że statystyczny człowiek wykorzystuje zaledwie 10% drzemiących w nim umiejętności. Dzięki pracy nad własnym rozwojem m.in. na indywidualnych sesjach coachingach, warsztatach oraz szkoleniach, możemy sięgnąć do pozostałych 90% zasobów. Wykorzystaj swój potencjał!