Chrząstka rekina

Chrząstka rekina

Jak działa chrząstka rekina?

Shark Aid  – mój ulubiony produkt dr Jolanta Sobczyk, internista, reumatolog

Z wielu doniesień, które napływają do ans z całego świata dowiadujemy się jak ogromne sa możliwości chrząstki rekina, zwłaszcza w zakresie zapobiegania i leczenia raka. Obecnie wiemy również, że ma ona olbrzymi wpływ na leczenie szeregu innych dolegliwości. Przez wielu lekarzy jest ona polecana i stosowana w takich chorobach jak łuszczyca, retinopatia cukrzycowa, guzki krwawnicze czy półpasiec lub osteoporoza.  

Mnie – reumatologa – zainteresowała najbardziej skuteczność tego preparatu w leczeniu zapalenia stawów, występującego na różnym tle, w tym reumatoidalnego zapalenia stawów(rzs) i zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa (zzsk).

Jak wiadomo, choroby reumatyczne charakteryzują się między sobą innymi nawracającymi bólami stawów. Pacjenci dotknięci tą chorobą, aby nie być unieruchomionymi, zażywają duże ilości niesterydowych leków przeciwzapalnych. Lekarz rozpoczynający leczenie takimi środkami musi jednak liczyć się z możliwością wystąpienia objawów niepożądanych, dotyczących zwłaszcza przewodu pokarmowego. Objawy te występują u około 33-46% chorych, przy czym około 10-20% rozwija się choroba wrzodowa żołądka lub dwunastnicy, co oczywiście uniemożliwia dalsze stosowanie wspomnianych leków i oznacza zmniejszenie możliwości ulżenia choremu.

Moje zainteresowanie chrząstka rekina związane było właśnie ze wspomnianymi wyżej problemami. Problemami wielu doniesień, zwłaszcza z artykułów pochodzących z naukowych ośrodków amerykańskich, dowiedziałam się o działaniu chrząstki rekina przeciwzapalnym i jednoczesnym braku toksyczności. Upewniłam się również, że prawie na całym świecie preparat ten stosowany jest coraz szerzej, przynosząc pacjentom dużą ulgę. Daje on poprawę stanu miejscowego, na przykład zmniejszenie obrzęku zajętego chorobą stawu, a jednocześnie poprawia ogólny stan pacjenta. Jest to związane z działaniem zawartych w chrząstce rekina białek, które zapobiegają rozwojowi nieprawidłowych naczyń włosowatych, mogących niszczyć tkankę chrzęstna stawów, a także z zawartymi w niej mukopolisacharydami stymulującymi odporność i zapobiegającymi stanom zapalnym.

Również osoby zajmujące się sportem i kulturystyką od wielu lat z powodzeniem stosują chrząstkę rekina, zwłaszcza do leczenia dolegliwości stawów kolanowych czy drobnych stawów rąk. Znany wszystkim doskonały niegdyś tenisista Ilia Nastaje od wielu lat stosuje ten preparat. Cierpi on na zapalenie stawów rąk, zwłaszcza śródręczno-palcowych i między paliczkowych bliższych. Jak opowiadał on reporterowi Associated Press – stosowanie przez niego chrząstki rekina, już po pięciu dniach przyniosło mu wielka ulgę i pozwala na aktywne życie z rakieta tenisową w ręku.

Polecam Shark Aid zwłaszcza tym, którzy cierpią na rozpoznane już zmiany zwyrodnieniowe stawów kręgosłupa, stawów kolanowych, drobnych stawów rąk i którzy często sięgają po niesterydowe leki przeciwzapalne. Stosując chrząstkę rekina mogą uniknąć niepożądanego działania wymienionych leków.

Dawkę dzienną preparatu należy ustalić indywidualnie, średnio w przypadku zapalenia stawów stosuje się od 4-5 do 9 gram chrząstki rekina dziennie (7,5 gram chrząstki rekina = 10 tabletkom Shark Aid) 

Dr Jolanta Sobczyk
Internista, reumatolog
NEWS – rocznik2, numer 6 – czerwiec 1998