Nazywana jest inteligentną, ponieważ nie wiadomo dlaczego wybiera sobie dolegliwość w organizmie i walczy z nią. Do tej pory naukowcy nie znają odpowiedzi na pytanie dlaczego jest tak, że chrząstka wybiera sobie najtrudniejszą dolegliwość do zwalczenia, a pozostałe problemy pozostawia jak gdyby na boku. Jeśli w organizmie znajdują się guzy nowotworowe, to nie tylko skieruje się w ich kierunku, ale proporcjonalnie do ich wielkości samodzielnie się rozdziela, by walczyć z każdym z nich. Również tego zjawiska do tej pory nauka nie potrafi wytłumaczyć. Jeśli chrząstka rekina nie odnajdzie zmian o charakterze guzowatym, wówczas zajmie się stanami zapalnymi i zwyrodnieniowymi – zwłaszcza stawów uzupełniając np. maź stawową. Jeśli nie znajdzie ani guzów, ani zwyrodnień czy stanów zapalnych, wówczas będzie wzmacniać układ odpornościowy.
Ale nas w tym dziale najbardziej interesuje działanie antynowotworowe. Kiedy chrząstka odnajdzie zmianę guzowatą (niekoniecznie złośliwą) zaczyna się proces otorbielania tego nowego tworu. Jest to proces dość powolny ale faktycznie tak się dzieje. Dzięki temu odcinane są wiązania układu krwionośnego, którym dostarczany jest pokarm dla nowotworu. Jednocześnie spowalnia się proces wzrostu i zmniejsza możliwość przerzutów. Chrząstka odcina również tą zmianę od podłoża i dzięki temu po całkowitym otorbieleniu zmiana nowotworowa zostaje pozbawiona życia. USG może pokazać tą zmianę w organizmie, ona martwa zostanie do czasu, aż fagocyty (komórki mające zdolność pochłaniania i niszczenia cząstek organicznych; bakterii, obumarłych komórek) nie zniszczą guza całkowicie.
Sposób działania chrząstki rekina można porównać do inteligentnej armii średniowiecznej czy renesansowej, która zamiast zdobywać mury, otoczyła warowny zamek i odcięła dostęp do wody i jedzenia. Prędzej czy później każdy zamek musi się poddać po takim oblężeniu.
Chrząstka rekina doskonale sprawdza się także w leczeniu stanów zapalnych, zwyrodnieniowych, w leczeniu niektórych chorób skóry – np. owrzodzeń, trudno gojących się ran, trądziku, egzemy i łuszczycy. Leczy się nią też choroby oczu związane z cukrzycą i żylaki. A wszystko dzięki znakomitej przyswajalności przez organizm człowieka optymalnego składu kwasów tłuszczowych, białek, pierwiastków śladowych i witamin, pozostających w chrząstce rekina we wzajemnej równowadze.
Uwaga: wszystkie osoby mające problemy sercowo – naczyniowe, a także kobiety w ciąży, ze względu na hamujące działanie chrząstki w tworzeniu kolejnych naczyń krwionośnych (angiogeneza), nie powinny stosować dużych dawek chrząstki rekina
Pamiętaj o tym, że podawana w literaturze dawka lecznicza sięga 1g./ 1 kg. masy ciała.