Cukrzyca – Światowy Dzień Walki z Cukrzycą 14 listopada
17 listopada 2016Cukrzyca to choroba cywilizacyjna. Szacuje się, że około 2 – 5 % populacji świata choruje na nią. Światowa Organizacja Zdrowia szacuje, że w 1985 roku było na świecie 30 mln ludzi chorujących na cukrzycę, 10 lat później 135 mln, a w roku 2000 – aż 171 mln. Przewiduje się, że w roku 2030 będzie około 366 mln ludzi chorych na cukrzycę. Obecnie na świecie na cukrzycę cierpi około 175 milionów ludzi, z tego w Polsce II typ cukrzycy stwierdzono u ponad 1,5 mln pacjentów, z czego 60% stanowią kobiety.
Chorych jest jednak znacznie więcej (ponad 2 mln). Szacuje się, że połowa cukrzyków nie wie o swojej chorobie. Liczba dzieci i młodzieży chorujących na cukrzycę stanowi blisko 21 tysięcy osób. Liczby te to jedynie dane szacunkowe, gdyż tak naprawdę wielu diabetyków – około 40% wszystkich cukrzyków zwłaszcza chorujących na cukrzycę typu II, nie jest świadoma swojej choroby, która początkowo nie wykazuje jednoznacznych symptomów.
„Pod lupę” wzięto ludność pochodzenia meksykańskiego zamieszkującą terytorium USA i stwierdzono, że było wśród niej znacznie więcej diabetyków w porównaniu z danymi dotyczącymi mieszkańców Meksyku. Dało to naukowcom podstawę do stwierdzenia, że Meksykan zamieszkujących Meksyk chroni przed zachorowaniem na cukrzycę pewien czynnik, znamienny tylko dla tego kraju. Odpowiedź okazała się prostsza, niż sądzono…
Chorzy zgłaszają się do lekarza, po kilku latach od zachorowania, gdy cukrzyca jest zaawansowana a jej objawy nasilone. U 25% pacjentów stwierdza się powikłania cukrzycowe. Na świecie każdego roku z powodu powikłań, które powoduje cukrzyca umiera około 3,2 mln ludzi. Cukrzyca stała się jedną z głównych chorób cywilizacyjnych.
Cukrzyca z racji ilości chorych i kosztów ich leczenia oraz wysokiej śmiertelności z powodu jej powikłań klasyfikującej się na 4 miejscu jest uznana za chorobę społeczną, warto dowiedzieć się o niej kilka ważnych informacji, aby jej w porę skutecznie zapobiegać.
Czym jest cukrzyca?
Cukrzyca jest przewlekłą chorobą polegającą na zaburzonej przemianie materii, zwłaszcza w zakresie węglowodanów z powodu względnego lub bezwzględnego braku insuliny. Trzustka produkuje w tych przypadkach za mało insuliny co uniemożliwia prawidłową regulację metabolizmu. W szczególnie niekorzystnym wypadku zupełnego braku hormonu nie jest możliwe właściwe wykorzystanie składników pokarmowych co prowadzi do utraty masy ciała, utraty płynów a nawet kwasicy metabolicznej zwanej ACIDOZA.
Trzustka (pancreas) jest pojedynczym narządem o masie 70-100g leżącym w jamie brzusznej w łuku dwunastnicy. Pełni ona kluczową rolę w procesach trawiennych białek, węglowodanów i tłuszczów. Tą czynność trzustki zwaną egzokrynną, gruczoł wywiera produkując soki trawienne (trzustkowe) w ilości 0,6 do 2 litrów na dobę.
Sok trzustkowy zawiera dużą ilość enzymów trawiących przede wszystkim białka i tłuszcze. W regulacji poziomu cukru we krwi uczestniczą przede wszystkim tzw. wyspy trzustkowe, czyli skupienia drobnych komórek wewnątrzwydzielniczych (endokrynnych) rozrzucone w całym miąższu gruczołu. Mogą one wyprodukować 2 mg insuliny na dobę. Przeciwstawnie do insuliny działa glukagon również wydzielany przez komórki trzustki tzw. wysp Langerhansa.
Jeśli trzustka jest uszkodzona bądź nie działa prawidłowo, zaburzone jest również trawienie i odżywieni w naszym organizmie. Jakie może to mieć konsekwencje dla naszego zdrowia?
Czy wiesz, że…
… w trzustce wszystkich osób cierpiących na cukrzycę znaleźć można przywrę Eurytrema pancreaticum, która powszechnie występuje u bydła?
Prawdopodobnie do organizmu człowieka przedostaje się w mięsie i produktach nabiałowych. Z tej też przyczyny, nawet po zlikwidowaniu pasożytów, można łatwo ulec ponownemu zakażeniu. Przywry, które zostały przyciągnięte jak magnes do trzustki – zwabione obecnością w tym narządzie alkoholu metylowego, powodują uszkodzenie wysepek Langerhansa. To najnowsze, odkrycie naukowe sprawia, iż dziś rodzi się nadzieja dla wszystkich chorych na znaczną poprawę zdrowia, a w wielu przypadkach na zupełne wyleczenie z cukrzycy typu I (tzw. insulinozależnej) jak również typ II. Okazuje się bowiem, iż cukrzyca nie polega jedynie na stałych i wyłącznych niedomogach metabolicznych, ale na zatruciu organizmu solwentami oraz na inwazji pasożytów, a droga do zdrowia prowadzi przez usuwanie przyczyny choroby, a nie tylko i wyłączne działanie na jej skutek podając leki.
Lekarze rozróżniają kilka rodzajów cukrzycy. My omówimy 2 główne typy charakteryzujące cukrzycę młodzieńczą tzw. insulinozależną typ I i typ II, który najczęściej pojawia się w późniejszym wieku szczególnie u osób otyłych.
Cukrzyca typu I ( u dzieci i ludzi młodych) to zazwyczaj konsekwencja uszkodzenia trzustki – organu. Spowodowana jest przez pierwotne uszkodzenie komórek beta (to te, które produkują w trzustce insulinę) i bezwzględny niedobór wydzielania insuliny. Zasadniczym mechanizmem uszkodzenia narządu trzustki jest tzw. reakcja autoimmunologiczna (współudział wirusów i grzybów oraz zanieczyszczenie środowiska). W dzieciństwie lub w młodości, występuje od razu zbyt duży poziom cukru we krwi. W tym przypadku leczenie już w punkcie wyjścia rozpoczyna się od podania insuliny.
Przyczyną cukrzycy typu I są węglowodany, czyli dieta ze znaczną przewagą cukrów w stosunku do spożywanych białek. Aby spalić węglowodany, nasz organizm potrzebuje dużo więcej białka, witamin, magnezu i innych mikroelementów. Ponieważ w produktach roślinnych jest ich zbyt mało, organizm zmusza nas do spożywania jeszcze większej ilości węglowodanów ( apetyt ciągłe jedzenie oraz na słodkie), a co za tym idzie ilość węglowodanów w naszej diecie znacznie wzrasta. Nie trudno się domyślić, że w tym miejscu zaczyna się błędne koło. Insulina jest w naszym organizmie substancją, która wprowadza cukry do komórek. Każda jednostka insuliny może zmetabolizować 6 – 15 g cukru. Co się dzieje gdy ilość węglowodanów w naszym pożywieniu wzrasta?
Trzustka zaczyna nadmiernie pracować bez opamiętania i produkować insulinę, aż do stopniowego wyniszczenia prawidłowych funkcji działania tego organu!
W myśl zasady „co za dużo to nie zdrowo”, komórki naszego organizmu zaczynają się bronić przed nadmiarem cukrów. Aby uzyskać pożądany efekt wytwarzają przeciwciała, które niszczą komórki beta trzustki, czyli te, które produkują insulinę. W Polsce jest przeszło 100 000 chorych na tę odmianę cukrzycy. Chorują na nią przeważnie ludzie młodzi, a ponieważ skraca ona życie o ok. 30 % nie zdążą się oni zestarzeć – umierają dość wcześnie z powodu powikłań choroby. Do wystąpienia cukrzycy typu I istnieją też predyspozycja genetyczna.
Cukrzycę typu II najczęściej stwierdza się u osób otyłych. Może być wrodzona lub nabyta. Może być wynikiem coraz mniejszego wydzielania przez trzustkę insuliny, jak też zmniejszającej się wrażliwości tkanek na nią. W cukrzycy typu II występują zazwyczaj zaburzenia receptorowe w komórkach docelowych dla insuliny. Oznacza to, że nawet prawidłowe ilości insuliny nie są w stanie wykonać swojego zadania w gospodarowaniu poziomem cukru. Choroba charakteryzuje się nadmiernym pragnieniem i obfitym oddawaniem moczu, powoli narasta poziom cukru we krwi i pojawia się w moczu. Mimo zwiększonego apetytu chory chudnie, czuje się osłabiony i senny. Choroba ta zaczyna się u osób w sile wieku lub u ludzi starszych. Leczenie klasyczne możliwe jest za pomocą różnych leków doustnych lub w ostateczności insuliny lecz nie likwiduje ono faktycznych przyczyn choroby.
Hiper-glikemia (wzrost cukru we krwi) w układzie krążenia prowadzi do bezpośredniego uszkodzenia ściany naczyń, z upośledzeniem wiązania się hemoglobiny z tlenem i pogorszenia przepływu krwi. Zwiększa się przy tym ryzyko zatorowo-zakrzepowe. Im dłużej trwa cukrzyca i utrzymuje się zła kontrola glikemii tym większe jest też ryzyko późnych powikłań rozwijających się zwłaszcza w układzie krążenia.
Podstawową formą terapii w obu typach cukrzycy jest DIETA + SUPLEMENTACJA!
Dieta cukrzyka pełna błonnika
Właściwe odżywianie jest jednym z podstawowych czynników mających wpływ na wyniki leczenia cukrzycy. Celem diety jest ustalenie właściwego, optymalnego żywienia, które pozwoliłoby przystosować ilość dostarczanych węglowodanów do stopnia ich zmniejszonej tolerancji, uwarunkowanej różnymi typami braku insuliny.
Bez błonnika nie będzie zdrowia – Nopalin pomocny w cukrzycy
„Pod lupę” wzięto ludność pochodzenia meksykańskiego zamieszkującą terytorium USA i stwierdzono, że było wśród niej znacznie więcej diabetyków w porównaniu z danymi dotyczącymi mieszkańców Meksyku. Dało to naukowcom podstawę do stwierdzenia, że Meksykan zamieszkujących Meksyk chroni przed zachorowaniem na cukrzycę pewien czynnik, znamienny tylko dla tego kraju. Odpowiedź okazała się prostsza, niż sądzono i brzmiała… NOPAL.
Kaktus opuncji – Nopal jako doskonałej jakości błonnik żywieniowy, zwiększa wrażliwość komórek na wyprodukowaną insulinę i przyspiesza w ten sposób ruch glukozy na drodze: układ krwionośny – komórki. Gdyby te hipotezy potwierdziły się, kto wie, może Nopal stałby się nowym skutecznym antidotum na cukrzycę?
Czekając na wyniki badań, wypróbujmy właściwości Nopalu na własnej skórze. Nie musimy po niego jechać aż do Meksyku. W formie bardziej do zaakceptowania dla Europejczyka jest on dostępny w postaci preparatu Nopalin. Ten wszechstronny preparat, zawierający wysuszoną w procesie dehydratyzacji łodygę Opuntii streptacantha, wykazuje nie tylko zdolności obniżania poziomu glukozy we krwi.
Zamów Nopalin w cenie klienta lub niższej, tutaj: https://renatazarzycka.calivita.com.pl/products/nopalin
Cukier jest niezbędny do życia, ale nie ten z cukiernicy!
Niezbędny chrom
Chrom jest jednym ze składników, który ginie już podczas obróbki termicznej pokarmów. Jest bardzo ważnym składnikiem diety cukrzyka – współdziała z insuliną – zwiększa jej wydzielanie przez komórki B trzustki. Przy odpowiednim poziomie tego pierwiastka, organizm skutecznie wykorzystuje insulinę.
Chrom wspomaga przyswajanie węglowodanów, a właściwie przenikanie glukozy przez błonę do wnętrza komórki. Chrom nieorganiczny jest trudno przyswajalny i preparatów z tego typu chromem należy unikać.
O wiele łatwiej przyswajalny jest w formie, w której znajduje się w organizmach żywych jako chelat aminokwasowy tzw. pikolinian chromu. To najlepsza forma organicznego chromu, doskonale wchłaniana do organizmu. Związki mineralne dostępne na rynku zawierające chrom w postaci PIOKOLINIANU CHROMU ( nie pomyl z pikotynianem chromu).
Zamów CHROMUM MAX w cenie klienta lub niższej – klubowej tutaj: https://renatazarzycka.calivita.com.pl/products/chromium-max-500
Bez wapnia i magnezu ani rusz!
Ponieważ osoby chore z reguły przyjmują wiele farmakologicznych leków, są szczególnie narażona na utratę wapnia z organizmu. „Wrogami” wapnia są tłuszcze, kwas szczawiowy (obecny np. w czekoladzie) oraz kwas fitynowy (zawarty w produktach zbożowych) jak również leki typu antykoagulanty, sterydy, kortykosterydy, enkorton, leki uspakajające, dostępne środki przeciwbólowe bez recepty i leki na zgagę oraz antybiotyki. Dlatego też aby nie dopuścić do nadmiernej utraty wapnia z organizmu w skutek zatrucia go lekami farmakologicznymy wspomagającymi wytwarzanie się kwasicy metabolicznej czyli ketozy powstałej przede wszystkim w wyniku choroby, należy równolegle z magnezem stosować wapń organiczny w postaci chelatu aminokwasowego. Połączenie aż 4 niezwykle ważnych składników: wapnia, magnezu, najaktywniejszej formy witaminy D3 (cholekalcyferolu) i witaminy K2 (MK-7) w jednym produkcie – Calcium Magnesium Plus – link https://renatazarzycka.calivita.com.pl/products/calcium-magnesium-plus—nowosc
Energia i regulacja gospodarki hormonalnej – Coenzym Q10
W Japonii koenzym Q10 stosuje się nie tylko do leczenia chorób serca i nadciśnienia tętniczego, ale również wykorzystuje się jego cenne właściwości, aby wzmocnić system immunologiczny. Spowalnia proces starzenia się, wspomaga leczenie otyłości, kandydozy (zakażeń spowodowanych przez gatunek grzyba, Candida albicans tak częsty u cukrzyków) i regulacji gospodarki hormonalnej podczas cukrzycy.
Preparaty zawierające koenzym wysokiej jakości to:
Super Coenzym Q10 20 mg – https://renatazarzycka.calivita.com.pl/products/super-coq10-plus
Mega Co Q10 50 mg – https://renatazarzycka.calivita.com.pl/products/mega-coq10-plus
Z historii Klubowiczów CaliVita
Im wcześniej tym lepiej
Jeszcze nie tak dawno mogłam rozpoczynać dzień tak, jak wszyscy zdrowi ludzie: od herbaty i śniadania. Teraz rozpoczynam pomiarem cukru i zastrzykiem insuliny. Świat człowieka chorego wygląda troszeczkę inaczej. Gdy zalecono mi przyjmować insulinę, wynik badania wskazywał stężenie glukozy we krwi 280 mg/dl. Niestety, ale choroba wyprzedziła pojawienie się Nopalinu w ofercie CaliVita.
Kiedy stał się on dostępny na rynku, zaczęłam go przyjmować, bardziej z ciekawości „co to za wynalazek”, niż z przekonania, że będzie skuteczny w mojej chorobie. Tygodnie mijały. Codziennie rano „mierzyłam” cukier… i zauważyłam, że wyniki były coraz lepsze. Poziom glukozy zmniejszył się nawet do 110 mg/dl.
Teraz wstrzykuję sobie 14 jednostek insuliny zamiast 22, jak na początku choroby. Tę korzystną zmianę sprawił Nopalin, bo zaobserwowałam ją dopiero po wzbogaceniu mojej diety o ten preparat. Gdy zabrakło mi Nopalinu zaledwie na kilka dni, wyniki natychmiast pogorszyły się. Mam jednak nadzieję, że uzyskam jeszcze lepszą poprawę mojego zdrowia, bo nie planuję z nim się rozstać. Czasami zastanawiam się, czy gdybym miała go wcześniej do dyspozycji, to może nie musiałabym przyjmować insuliny?
Barbara Łuczak z Łodzi
Codziennie Nopalin
Nopalin używam dopiero od kilku tygodni. Zainteresowałam się tym produktem ze względu na zawarty w nim błonnik, który jest dobrodziejstwem dla jelit. Trafiłam w dziesiątkę!
Moje dolegliwości ustąpiły. Jelita pracują regularnie, a ja odzyskałam dobre samopoczucie i uczucie lekkości. Przypisuję to nie tylko oczyszczeniu jelit przez Nopalin, ale także oczyszczenie całego organizmu z zalegających w nim toksyn. Zachęcam Państwa – skorzystajcie z Nopalinu . To skarb!
Barbara
Zachwycony Pan Andrzej
Chciałbym w kilku słowach opisać moje doświadczenia z preparatami firmy Calivita. Jestem aktywnym zawodowo mężczyzną w wieku 64 lat. Pracowałem zawsze w służbach związanych z zakupami. Związane to było z ogromem stresów oraz „niehigienicznym” stylem życia. Ostatnio z przerażeniem zaznajomiłem się z wynikami badania krwi ( cukier na czczo 290 mg !!!). Lekarz chciał „ na siłę” spowodować branie przeze mnie insuliny.
Zacząłem stosować dietę (niezbyt rygorystyczną – odstawiłem głównie słodycze), zażywając nadal Amaryl 4. Efekty były znikome. Miesiąc temu zakupiłem Polinesian NONI w kapsułkach, Chromium Max, Super Co Q10 i Nopalin. Wyniki były rewelacyjne. W ostatnim tygodniu 95 – 125 mg !!!
Jednocześnie poprawiły mi się wyniki cholesterolu oraz ciśnienie krwi. Reasumując, mogę każdemu polecić preparaty Calivita. Przy okazji chciałbym Panu bardzo podziękować za pomoc w doborze właściwych preparatów a szczególnie za to, że zawsze miał Pan czas, aby służyć radą w trudnych sytuacjach.
Pozdrawiam Andrzej K.
Cukrzyca II stopnia
Mój mąż jest ma cukrzycę typu II. W przeciągu miesiąca czasu po dawce 6 uncjach soku z mangostanu (patrz Zenthonic) dziennie (1 uncja = 30ml ), jego cukry krwi poszły od środkowego 200mg/dl do niski 100mg/dl. Miał też problemy skórne – swędzenie ciała przez długi czas, którego przyczyną była infekcja grzybicza. Teraz, kiedy cukier jest w normie, mój mąż pokazuje wszystkim, że nie ma już problemów ze skórą i infekcją grzybiczą. Teraz, kiedy czuje się lepiej, jest zainteresowany pomaganiem innym ludziom, a przy okazji pragnie trochę zarobić, bo długoletnia choroba wpędziła go prawie w bankructwo.
Dzięki informowaniu przyjaciół i znajomych korzyściach zdrowotnych jakie niesie o sok z mangostanu, zaczyna tworzyć własną strukturę klientów i dystrybutorów soku. Rozpaczliwie potrzebując środków by uniknąć biedy, chce nauczyć się jak najwięcej na temat mangostanu i jak budować swój własny biznes na tym produkcie. Jest gorącym zwolennikiem owocu Garcinia mangostana i jak mówi, będzie go pił do końca swojego życia!
Dzięki niemu czuję się zwycięzcą!
E. Heltzel
Wszystkie suplementy w cenie detalicznej i niższej – klubowej możesz zakupić tutaj:
http://www.renatazarzycka.calivita.com.pl