Blueberry extract

Powrót na stronę główną OCEAN 21

Krzaki czarnych jagód rosną w lasach Europy i Azji. Z borówek zostało wyodrębnionych szereg związków biologicznie czynnych , należących do różnych grup chemicznych: garbników, flawonoidów, witamin, cukrów, pektyn, kwasów organicznych, irydoidów i terpenów. W jagodach występują różne związki polifenolowe tj. antocyjany odpowiedzialne za kolor owoców, pochodne kwasów cynamonowego i benzoesowego oraz glikozydy flawonolowe. Antycyjany i flawonoidy, posiadają silne właściwości lecznicze. Sa antyutleniaczami.

Antycyjany są stosowane w przypadkach osłabienia naczyń włosowatych, ich nadmiernej kruchości, skłonności do mikropęknięć, siniaków i krwotoków. Przywracają im elastyczność. Stąd też mają korzystne działanie w chorobach naczyniowych, serca, żylaków i hemoroidów. Stwierdzono, iż dieta uzupełniana w antycyjany, zapobiega powikłaniom u cukrzyków, korzystnie działa w leczeniu skóry. Dotychczas w lecznictwie tradycjonalnym jagody stosowane były jako środek przeciwbiegunkowy. Borówka jest współrekordzistą zasobności w wit. C, stąd wykorzystywana była w terapiach szkorbutu i innym chorobom zakaźnym. Dzięki substancjom aseptycznym, stosowano ją w leczeniu infekcji moczowych i w upławach pochwowych.

Borówka stanowi ratunek dla oczu, w zaćmie, retinopatii, a zwłaszcza w oftalmologii – poprawia ukrwienie w obrębie tęczówki oka. Chroni również oko przed wolnymi rodnikami biorąc aktywny udział w przemianach oksydo-
redukcyjnych zachodzących w organizmie człowieka. Zwiększa stopień regeneracji rodopsyny, czyli barwnika odpowiedzialnego za widzenie oraz ma działanie przeciwzakrzepowe. Wpływa na polepszenie widzenia nocnego oraz powoduje szybsze przywrócenie ostrości widzenia.

W celu uzyskania optymalnego efektu leczniczego, antycyjany z borówki łączy się z beta-karoten, również obecnym w preparacie OCEAN21.

Owoc i liść borówki – Fructus etFolium Myrtylli (Heidelbeeren, Heidelbeerblätter) pozyskiwane są z gatunku borówka czernica /ang. Bilberry/ – Vaccinum myrtillus L. (niem. Heidelbeere), z rodziny wrzosowatych – Ericaceae. Od XIX wieku przypisywane są borówce właściwości obniżania poziomu cukru we krwi oraz zmniejszania wydalania cukru wraz z moczem (likwidowania cukromoczu). Borówka czarna występuje w naszym kraju w lasach nizinnych i górskich. Jest krzewinką dorastającą do 60 cm wys. Wydaje jagody barwy czarnej, z niebieskawym nalotem. Pokrewna borówka brusznica – Vaccinum vitis-idaea L. ma owoce czerwone.

W owocach borówki jest również hydrochinon i jego glikozyd – arbutyna. Owoce zwiększają diurezę i działają ściągająco, przeciwbiegunkowo i przeciwzapalnie. Bogate w garbniki (ok. 7%), glikozyd myrtylinę i wakcyninę mają właściwości czerwiogubne – przeciwko owsikom Oxyuris. Kuracje antypasożytnicze polegają na odstawieniu wszelkich pokarmów na 3 dni i podawaniu przez 3 dni jedynie owoców suchych (kompoty, soki, napary) lub świeżych borówki czernicy. Z uwagi na ve noprotekcyjne borówki mają właściwości antocyjanozydów. Flawonoidy i antocyjanozydy poprawiają krążenie w naczyniach włosowatych oka, zapobiegają degeneracji ścian naczyń, działają antyagregacyjnie i przeciwzawałowo. Hamują zmiany miażdżycowe w naczyniachm obniżają poziom cholesterolu i triglicerydów we krwi. Suplementy zawierających ekstrakt z borówki standaryzowany na zawartość procyjanidynm polecane są osobom cierpiącym na choroby siatkówki (retinopatie), naczyniówki, miażdżycę, cukrzycę, chorobę wieńcową, oraz przy zaburzeniach krążenia obwodowego.