Fucos vesiculosus

Powrót na stronę główną OCEAN 21

Detoksykujeoczyszcza. Dokładnie drenuje organizmwspomaga wydalaniereguluje pracę przewodu pokarmowegopobudza przemianę materii, zapobiega arteriosklerozie i nadwadze. Fucus Vesiculosus występuje w wodach Bałtyku i Morza Północnego. W Polsce występował kiedyś w dużych ilościach w Zatoce Gdańskiej. Do końca lat 70 tych morszczyn wchodził w skład wielogatunkowych łąk podwodnych Zatoki Puckiej. Niestety żywiołowy rozwój turystyki, bezpośrednie zrzuty ścieków do wód, trałowanie dna doprowadziły do zaniku tej rośliny w naszych wodach. Ze względu na zanieczyszczenie tego akwenu, od ponad 20 lat nie jest tam spotykany.

Morszczyn spotykany jest w północnej części Oceanu Atlantyckiego i w okolicach wysp Kanaryjskich.  Surowiecpochodzi ze stanowisk naturalnych. Peruwiańscy Indianie 3 razy w roku wybierali się nad ocean atlantycki – wysuszony morszczyn nosili w woreczkach i od czasu do czasu żuli dla zdrowia. Ma postać płaskich powyginanych kawałków z owalnymi pęcherzami powietrznymi. Barwa brunatno – oliwkowa, zmieniającą od złotego złota do ciemnej zieleni. Widoczne brodawkowate ujścia konceptakułów. Surowcem są odsolone i wysuszone plechy morszczynów pęcherzykowatych zawierające nie mniej niż 0,1% dla rosnących w Bałtyku, nawet do 3,5% jodu dla form atlantyckich. Zawiera jod organiczny (dijodotyrozyna) i nieorganiczny. Stosowny jest w niedoczynności tarczycy.

Związki śluzowe: kwas alginowy, fukoidyna, laminaryna, mannitol. Bogaty w jod Fucus Vesiculosus pobudza przemianę materii i działa wyszczuplająco. Obfituje we włókna (błonnik), znane z wpływu na procesy trawienne i z wywoływania uczucia sytości. Polisacharydy alg mają działanie przeczyszczające.

Szczególnie wskazany dla zdrowia dla osób z grupą krwi 0