Pau D’Arco

Powrót na stronę główną OCEAN 21

Pau d’Arco znane także pod nazwami La Pacho i Ipe Roxo pozyskiwane jest z kory drzewa rosnącego w tropikalnych lasach Ameryki Południowej zwanego Tabeusa albo Tabeuia Ipe, zwanego też  Tabebuia avellanedne.

To potężne drzewo rośnie do wysokości 40 m, a jego korzenie sięgają tak głęboko, że żadna wichura go nie powali. Najwięcej pau d’arco pochodzi z drzewa w amazońskim lesie deszczowym zwane avellanedae Tabebuia. To jest  obszerna roślina liściasta, wiecznie zielona, która rośnie do 125 stóp (ponad 30m) i jest rozróżniana przez „różowe kwiaty podobne do fiołka”. Drzewo pau d’arco jest odporne na choroby i gnicie. Rdzeń drzewa Tabebuia avellanedae zawiera związki chemiczne zwane naftochinony takie jak lapachol, jak również znaczące ilości silnego antyutleniacza – kwercetyny. Przez tubylczych Indian ze szczepu Callawaya, którzy od czasów cesarstwa Inków zajmowali się tradycyjną medycyną , nazywane jest taheebo. Kwiaty, kora, sok i trociny tego drzewa używane są do wyrobu leków.

D’arco Pau – wewnętrzna kora drzewa avellanedae Tabebuia, pochodzi z Brazylii. Stosowano ją przeciwbólowo w wielu chorobach np. artretyzmzapalenie gruczoł prostaty (zapalenia stercza), gorączkaczerwonkawrzodypasożyty i wróżnych typach raków.

Badania w Ameryce Południowej i USA wykazały, że lapachol może być stosowany w leczeniu szeregu nowotworów złośliwych. Pau d’ Arco zawiera dużą ilość żelaza, dostarcza tlen i działa krwiotwórczo, jednocześnie detoksykacyjnie: oczyszcza krew i narządy wewnętrzneod nadmiaru toksyn i trucizn.

Badania naukowe nad pau d’ arco prowadzone są od roku 1960. Instytut Medycyny Marynarki Wojennej w stanie Meryland ( USA )w 1974 r. opublikował badania, z których wynika, że pau d 'arco jest pomocne w zwalczaniu pasożytówobniża poziom cukru we krwi, co może zapobiec cukrzycy oraz skutecznie ułatwia trawienie.

Analizując dane naukowe z informacją zebraną z tradycyjnego stosowania, zielarze polecają pau d’arco, by wspomagać leczenie usuwać przyczyny pleśnicy (infekcja drożdżakowa pochwowych lub jamyustnej), wirusa opryszczki simplexgrypychoroby pasożytniczeinfekcje bakteryjne takie jak bruceloza i zapalenie szyjki macicy lub pochwy.

Badania te dowiodły również, że pau d’arco ma silne działanie uśmierzające ból, jest moczopędne, ma właściwości przeciwzapalne, przeciwzakaźne, antyłuszczycowe i antynowotworowe. Może też zmniejszyć stan zapalny stawów łączony z artretyzmem.

Pau d’Arco poszukuje i atakuje przede wszystkim przyczynę choroby oraz wzmaga odporność organizmu, zmuszając go do walki.

Dlatego jego działanie jest tak szybkie i skuteczne. Naukowcy stwierdzili, że pau d’ arco ma działanie probiotyczne – zabija szkodliwe zarazki, przy czym nie wykazuje działań ubocznych jak antybiotyki. Można go zażywać bezpiecznie oraz podawać dzieciom. Jest niezbędne w trakcie stosowania kuracji antybiotykowej, powstrzymuje postępowanie zakażenia drożdżakami.

Stosowane jest również w profilaktyce i leczeniu grypy oraz chorób przeziębieniowych. Lekarze i zielarze znający pau d’arco, zwracają uwagę na przestrzeganie odpowiedniej diety w czasie kuracji, co ma znacznie przyśpieszyć i ułatwić powrót do zdrowia. Najlepsza jest dieta jarska w oparciu o produkty żywności naturalnej. Wyeliminować należy na czas kuracji palenie papierosów, picie alkoholu, czarnej kawy i herbaty. Chemioterapia niszcząc organizm, również znacznie zmniejsza skuteczność naturalnych leków, skierowanych silnie przeciw nowotworom.

Wyciągi z kory Tabebuia avellanedne wykazują działanie przeciwzapalne połączone z niska toksycznością. Wyciąg z Lapacho, okazały się skuteczny w walce z różnymi rodzajami zapaleń jak np. zapalenie pochwy.

Lapachol, betelapachon, hydroksynafrochinon i inne składniki pau d’arco, wykazały aktywne działanie przeciw wielu wirusom, w tym przeciw wirusom grypy, wirusowi opryszczki (typ 1 i 2 ),  wirusom pryszczycy i poliwirusowi.

Pau 'Arco znajduje szerokie zastosowanie w leczeniu naturalnym gdy wymagana jest poprawa czynności układu immunologicznego organizmu:

:: u chorych na leukemię stwierdzono poprawę obrazu krwi,
:: białaczek, niedokrwistości, stwardnienia tętnic,
:: astmy oskrzelowej , nieżytów oskrzeli,
:: zapaleniu jelita grubego,  hemoroidy,
:: nieżytu żołądka, owrzodzeniach dwunastnicy,
:: w chorobach zapalnych wątroby i nerek,
:: cukrzycy ( typu 1. obniża poziom cukru we krwi ),
:: różnego rodzaju alergiach,
:: zakażeniach grzybiczych całego organizmu,
:: w drożdżycach (candida albicans) w tym pochwy,
:: w urazach i źle gojących się ranach, wrzody,
:: rozmaitych chorobach skórnych,
:: sprzyja wzrostowi ilości czerwonych ciałek krwi
:: silnie wspomaga leczenie chorób nowotworowych.