Profilaktyka dla chorób serca, układu krążenia i nadciśnienia tętniczego

Profilaktyka dla chorób serca, układu krążenia i nadciśnienia tętniczego

31 lipca 2020 Wyłączono przez Dr Renata Zarzycka

“Miażdżyca i jej powikłania – zawał serca, czy udar –
to najczęstsza przyczyna śmierci w krajach cywilizowanych.
Zatem jest to choroba, na którą sami mamy największy wpływ”
– dr Joanna Brzeska – Rogowska

Kardiolodzy są zgodni – postęp medycyny nie wygra wyścigu z epidemią chorób cywilizacyjnych i nieprawidłowym trybem życia oraz odżywianiem. Nadzieja w profilaktyce – ruch, suplementacja skoncentrowanych składników i koniecznie zdrowe odżywianie i dbałość o optymistyczny stan ducha. Dane z Raportu Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego “Sytuacja zdrowotna ludności Polski” –  są alarmujące. Wynika z nich, że w 2006 r. na choroby układu krążenia zmarło ponad 168 tys. osób. Daje  to 442 osób na każde 100 tys. ludności, a w tym prawie co piąty zgon z powodu schorzeń serca dotyczył osób poniżej 64-tego roku życia!

Film: https://www.facebook.com/watch/?v=729945721177101

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia, każdego roku w Europie na choroby serca umieralność 4,3 miliony osób na całym świecie. Warto dodać, że aż 2 miliony spośród tych osób to mieszkańcy Unii Europejskiej. Wynika z tego, że z jakiegoś powodu, umieralność na choroby układu krążenia, w tym serca, jest wyższa w krajach Europy Wschodniej i Centralnej – w tym w Polsce –  niż w Zachodniej Europie.

Nadciśnienie tętnicze wśród kobiet i mężczyzn. Okazuje się, że aż ponad 8 milionów Polaków ma nadciśnienie tętnicze, co druga osoba dorosła ma podwyższony poziom cholesterolu. Wiemy już, że do czynników ryzyka zwiększających możliwość wystąpienia chorób serca zalicza się przede wszystkim:  niską aktywność fizyczną, palenie papierosów, otyłość, nadciśnienie tętnicze, obciążenia rodzinne i stresy. W Polsce około 42% mężczyzn oraz 33% kobiet leczy się na nadciśnienie tętnicze. 

Otyłość wśród kobiet i mężczyzn. Prawie 1/5 kobiet w Polsce  tj. 22,4% jest otyłych. Liczba ta z roku na rok rośnie, a wraz z nią rosną współczynniki zapadalności na choroby serca. Najniższy wskaźnik otyłości zanotowano w województwie podkarpackim – 18,8%, najwyższy natomiast w województwie opolski.  Natomiast około 38% mężczyzn w Polsce jest otyłych.

Ponad 60 procent z nas prowadzi niekorzystny dla zdrowia, siedzący tryb życia, a z braku czasu lub chęci aktywność fizyczną ogranicza do minimum. Niepokojąco rośnie liczba osób chorujących na cukrzycę. W świetle takich statystyk nie może dziwić, że co trzeci mężczyzna i co szósta kobieta w Polsce umiera z powodu choroby serca lub naczyń krwionośnych. Wymienione powyżej czynniki to tylko kilka tych, które w głównej mierze wpływają na występowanie chorób układu krążenia.

Występujące co roku u ponad 150 tys. Polaków ostre zespoły wieńcowe, jak mówią kardiolodzy, powodowane są głównie pęknięciem znajdującej się w ścianie tętnicy blaszki miażdżycowej. Powstają wtedy zakrzepy z płytek krwi, które podobnie jak pęczniejące ziarna prażonej kukurydzy zawężają lub blokują tętnice wieńcowe. U 20 tys. chorych rocznie dochodzi wtedy do zgonu (bez względu na to, czy w naczyniu serca doszło do całkowitego, czy częściowego zatrzymania przepływu krwi). Część z tych osób, prawdopodobnie około 10 tys., można by uratować, gdyby po rozpoznaniu choroby wieńcowej regularnie zażywały profilaktycznie OMEGA 3 CONCENTRATE, LECYTYNĘ potrójnej mocy  – Triple Potency Lecithin, STABILIZOWANY TLEN, ANTYOKSYDANTY, KORĘ BIAŁEJ WIERZBY a szczególnie witaminę C wraz z bioflawonoidami w tym flawonoidy z miłorzębu japońskiego.

Więcej informacji tutaj:  https://klinika-zdrowienia.pl/index.php/2014/04/23/17-24-kwietnia-to-tydzien-dla-serca/

Nadciśnienie tętnicze jest chorobą układu krążenia, podczas której w naczyniach tętniczych panuje zwiększone ciśnienie krwi. Jest to choroba przewlekła, która podlega długotrwałemu leczeniu. Nadciśnienie tętnicze to stan, w którym serce pracuje z większym wysiłkiem, niż jest to potrzebne. Bije ono zbyt silnie i ciśnienie skurczowe jest za wysokie.

Ciekawostką również w tym temacie może być fakt, iż nadciśnienie występuje dość sporadycznie w krajach Afryki Wschodniej, Chinach i na obszarach zamieszkiwanych przez plemiona na niskim szczeblu rozwoju cywilizacyjnego oraz u ludów zamieszkujących wysokie góry np. w Peru (powyżej 3000 – 4500m n.p.m. np. mieszkańcy jeziora TitiTaka). Jakie mogą być tego powodu?

Jednym z nich jest fakt, że ludzie ci żyją bardzo skromnie i zaspakajają swój głów tylko wtedy kiedy muszą – nie najadają się zbyt dużo na zapas i z pewnością nie jedzą wtedy kiedy nie są głodni (np. na imprezach urodzinowych, imieninach czy innych). Generalnie rzecz ujmując, nadciśnienie nie występuje tam, gdzie ludzie nie mają możliwości przejedzenia się. Zatem warto o tym pamiętać. Jest to jeden z sekretów utrzymania ładnej i zgrabnej sylwetki bez walki z nadmiernymi kilogramami i zawartymi w nich toksynami. Jest to również jeden z tajników utrzymania zdrowia i wiecznej młodości ciała oraz ducha. Jak to mawia przysłowie W zdrowym ciele zdrowy duch.

Więcej szczegółów tutaj: https://klinika-zdrowienia.pl/index.php/2014/04/13/nadcisnienie-tetnicze-krwi-miazdzyca-choroby-serca/

Zobacz film z wykładem dot. żylaków – https://www.facebook.com/renatazarzyckaonline/videos/304925017322113/Życzę utrzymania zdrowia i sprawności fizycznej oraz duchowej po długie lata życia.
Wszystkiego dobrego
Renata Zarzycka