Sztuka rozmowy prof. Jerzy Bralczyk

Sztuka rozmowy prof. Jerzy Bralczyk

W ostatnich dniach mieliśmy przyjemność gościć z wykładami na naszej uczelni o nazwie Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania (the University of Information Technology and Management) w Rzeszowie, wybitnego znawcę języka polskiego, profesora Jerzego Bralczyka. Jeden z wykładów profesora dla publiczności, z uwagi na bardzo szerokie zainteresowanie, został przeniesiony do rzeszowskiej filharmonii. Mieści on na dużej sali ponad 700 miejsc oraz dodatkowo 200 miejsc na sali kameralnej, gdzie został umieszczony duży ekran podglądający to, co działo się na salo glównej. Spotkanie to obyło się 5 grudnia 2018, a udział w nim wzięli zaproszeni i znani dziennikarze: Michał Ogórek i Wojciech Bonowicz. Zanim przedstawię filmową relacje z tego spotkania, chciałam podzielić się spostrzeżeniami z kameralnego spotkania profesora Jerzego Bralczyka, które odbyło się w dniu 8 grudnia 2018 w Sali Senatu WSIiZ, przeznaczone wyłącznie dla słuchaczy studium doktoranckiego, gdzie mieliśmy przyjemność być uczestnikami wykładu profesora, biorąc czynny udział w dyskusji na temat ciekawostek w języku polskim, analizy wielu tekstów oraz w poznawaniu zabawnych „wacików słownych”, wypełniających naszą mowę

Pan profesor,  jest przeciwnikiem teorii, jakoby język werbalny mowy stanowił w całości zaledwie 7-8% a pozostałe aż 92-93%, to wpływ mowy niewerbalnej ciała. Bardzo mnie ucieszyła ta informacja, gdyż od ponad 20 lat, na szkoleniach z trenerami i przeróżnymi psychologami czy coachami, również słyszałam powielane mity na ten temat.  W 2016 roku, nagrałam trzy audiobooki, przekazując informację, skąd wzięły się mylne wnioski niektórych naukowców i psychologów, jakich badań dokładnie one dotyczyły i na czym tak faktycznie koncentrowali się główni badacze w konkretnym naukowym eksperymencie. Wiemy, iż do efektywnego komunikowania potrzebna jest zgodność emocji, uczuć i nastawienia. W przypadku niespójności przekazu, odbiorca zaufa raczej komunikatom niewerbalnym lecz one nie informują nas aż w 93%. O co zatem chodzi?

Ten słynny mit o komunikacji przekazywany w psychologii, jest daleki od logicznego wytłumaczenia oraz od prawdy. Dokładnie omawialiśmy to zagadnienie na zajęciach studiów podyplomowych Mediacje i negocjacje z elementami psychologii i prawa, a zwrócił nam uwagę na to zagadnienie, doświadczony mediator parujący ponad 30 lat w tym zawodzie – wykładowca praktyk, Jerzy Śliwa.

CZYTAJ DALEJ