Osteoporoza może dotyczyć każdego

Osteoporoza może dotyczyć każdego

24 czerwca 2011 0 przez Dr Renata Zarzycka

Co roku 24 czerwca to Światowy Dzień Chorych na Osteoporozę. Osteoporoza dziś dotyka każdego bez względu na płeć i wiek – może dotyczyć to również Ciebie!
W ciągu swojego życia już od najmłodszych lat nieświadomie wielu z nas odwapnia swoje kości i zęby, popijając różne kolorowe napoje i zjadając w nadmiarze cukry oraz produkty przetworzone lub stosując leki farmakologiczne. Organizm stopniowo zostaje zakwaszony produktami typu słodycze,  czekolada, kakao, silna czarna herbata, rabarbar ogrodowy, szczaw zwyczajny, gryka zwyczajna, szpinak, owies, gorczyca, kolendra siewna i inne w nadmiarze. Podczas acidozy ulega odwapnieniu, gdyż do neutralizacji wielu toksyn z pasożytów, leków oraz toksyn z jedzenia i napojów, organizm pobiera jony soli mineralnych – szczególnie jony alkalicznego wapnia z zębów i z kości. Widać do idealnie u małych dzieci w postaci próchnicy. Czy wiesz, że  wg. dr H. Clark dzieci nigdy nie powinny pić kakao?

Nie należy narażać ich nerek na codzienne obciążenie wydalaniem dużych ilości kwasu szczawiowego z kakao. Cenny wapń (z jedzenia) użyty do ich neutralizacji marnuje się, podczas gdy powinien posłużyć do budowy młodych kości. Odnosi się to również do czekolady!

Osteoporoza jest nazywana „cichym złodziejem kości”. Osteoporoza wtórna (OPW) dotyka ludzi, często bardzo młodych, bez wcześniejszych objawów pogarszania się stanu zdrowia. W powszechnym przekonaniu osteoporoza jest chorobą, która dotyczy wyłącznie osób w podeszłym wieku. Tymczasem osteoporoza wtórna jest wynikiem przebytych chorób lub towarzyszących im terapii.

Osteoporoza wtórna (u młodych ludzi) może być następstwem:
• chorób narządu ruchu,
• przewlekłej choroby nerek,
• nadczynności kory nadnerczy,
• chorób tarczycy,
• cukrzycy,
• niedoboru hormonów płciowych,
• chorób przewodu pokarmowego,
• leczenia astmy czy epilepsji,
• palenia tytoniu czy nadużywania alkoholu.

Może być powodem fatalnego odżywiania i wypijania „modnych” kolorowych napojów i trunków.

„Osteoporozie wtórnej można w pewnym stopniu przeciwdziałać. Mając świadomość czynników ryzyka, możemy zmienić nasz styl życia, np. stosując urozmaiconą dietę, bogatą w wapń i witaminę D, unikając nadużywania alkoholu i palenia papierosów, czy, co bardzo istotne, zwiększając codzienną aktywność fizyczną” – twierdzi prof. Janusz E. Badurski, przewodniczący Polskiej Fundacji Osteoporozy. Nawet najmniejsza aktywność fizyczna stymuluje wzrost i gęstość kości  zapobiegając utracie masy kostnej. Zmniejsza to ryzyko wystąpienia osteoporozy, w tym osteoporozy wtórnej.

Już u małych dzieci poważne braki jonów alkalicznego wapnia objawiają się słabym uzębieniem i niską odpornością na bakterie, jak też miewają one wstępne objawy osteoporozy. Próchnica zębów może świadczyć o poważnym braku wapnia w organizmie dziecka i coraz częstszych przypadkach rozrzedzeniu kości – to początki osteoporozy. Jak wiemy próchnicą zębów najczęściej powodują bakterie Streptococcus mutans (paciorkowce).

„W Polsce próchnicę należy uznać za problem narodowy. Wśród dzieci średnia krajowa zachorowań na próchnicę wynosi obecnie 87 proc., zaś postępy w jej zwalczaniu są niewielkie” – podkreśla prof. Janusza Szczodrak z Zakładu Mikrobiologii Przemysłowej Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej (UMCS) w Lublinie.

Próchnica rozpoczyna się mikroskopijną zmianą na powierzchni zęba. Jest konsekwencją jego odwapnienia oraz działania bakterii kwasotwórczych – przede wszystkim paciorkowców, które mają zdolność fermentacji cukrów. Jak wiemy „dobre mamusie, ciocie i babcie” wciąż znoszą naszym dzieciom słodycze mówiąc, że to dla dobra dzieci. Czy aby tak jest faktycznie???
Najważniejszą rolę w rozwoju próchnicy odgrywają Streptococcus mutans i Streptococcus sorbinus. W ich ścianach znajdują się tzw. adhezyny, dzięki którym bakterie te z łatwością przylegają do powierzchni zęba i z czasem ją kolonizują, budując płytkę nazębną. Przyleganie takie skutecznie utrudnia beta caroten, którego nasz organizm potrzebuje dość dużo.

Stabilność płytki zwiększają bakteryjne polisacharydy (cukry złożone) umożliwiające tworzenie trwałych połączeń między sąsiadującymi komórkami. Streptokoki wydzielają również kwas mlekowy, który zakwaszając środowisko, sprzyja demineralizacji szkliwa i ułatwia bakteriom wklinowywanie się w szczeliny zęba, co w konsekwencji prowadzi do pogłębienia ubytku. Nawiasem mówiąc, tezę o próchnicotwórczej roli S. mutans postawił już w 1924 roku Kilian Clarke, brytyjski mikrobiolog, ale potrzeba było wielu lat badań, aby to ostatecznie potwierdzić.

Na szczęście młode organizmy regenerują się szybko jeśli maja mądrych rodziców i dobrze są odżywiane. Jednak ubytków w uzębieniu nie da się naprawić dietą.  Braki wapnia u dzieci najczęściej objawiają się zewnętrznie poprzez stan uzębienia ( dziury w zębach, próchnica) lub skłonność jako skłonność do złamań kości. Szczególnie wtedy należy zadać pytanie naszym dzieciom czy lepiej pić czystą wodę gasząc pragnienie czy kakao, czekoladę bądź Coca Colę albo inne modne napoje kolorowe?
Przykładowo typowa puszka coli zawiera od 44 do 62 gramów kwasu fosforowego, który może zakłócać absorpcję wapnia przez kości i powodować wypłukiwanie go z kości i zębów, aby zneutralizować kwas.

Osteoporoza może dotyczyć Ciebie

Z danych epidemiologicznych wynika, że w Polsce ponad 25% populacji po 50 roku życia zagrożona jest złamaniami osteoporotycznymi. Osteoporoza coraz częściej dotyczy również młodszych osób w tym dzieci i młodzieży.  Obliczono, że w świecie liczba złamań tylko kości udowej, wynosząca obecnie 1,6 mln, w roku 2025 osiągnie wielkość prawie 4 mln, a w roku 2050 ponad 6 mln.  Jak skutecznie bronić się przed tą chorobą?

* Regularnie badać gęstość kości udowej lub kręgosłupa (kobiety powyżej 45 roku życia).
* Należy zrezygnować z palenia tytoniu oraz ograniczyć spożycie alkoholu i kawy.
* Bardzo ważna jest aktywność fizyczna – wskazany jest aerobik, ale nie np. długodystansowe biegi, bo te sprzyjają osteoporozie.
* Już po 35-roku życia należy regularnie dostarczać organizmowi odpowiednie  ilości wapnia – dzienne zapotrzebowanie na wapń w okresie klimakterium i u osób starszych wynosi około 1500 mg.
* Szczególnie ryzykowne są m.in. sterydy, hormony stosowane w chorobach np. tarczycy, środki odwadniające (na nadciśnienie i diuretyki), antybiotyki i wiele innych leków farmakologicznych zatruwających (tzn. zakwaszających) nasz organizm.

Zagrożenie osteoporozą i jej konsekwencjami zdecydowanie rośnie w miarę posuwania się w wieku. Ponieważ obecnie następuje wyraźny proces starzenia się całych społeczeństw musimy liczyć się ze wzrostem liczby chorych wymagających skutecznej pomocy medycznej.

/Osteoporoza – atakuje bez ostrzeżenia – fragmenty art. Onet.pl/

Czy wiesz, dlaczego proces osteoporozy dotyka ludzi w podeszłym wieku?

Kiedy przekraczasz trzydziestkę, twoje kości zaczynają szybko tracić wapń – minerał, który nadaje im twardość. Wtedy nawet zwykły upadek łatwo może się skończyć złamaniem np. biodra. Warto zastanowić się wcześniej nad tym problemem i przechytrzyć organizm.

W miarę starzenia się organizmu i z powodu braku dodatkowej Suplementacja wapnia, oraz gorszej wchłanialności wapnia jego ubytki w kościach są coraz większe.
Wapń bowiem zostaje cały czas zużywany do odkwaszania organizmu na skutek zużywania nieprawidłowego pożywienia. Na domiar złego to właśnie ludzie starsi są faszerowani ogromnymi ilościami leków chemicznych, które wynoszą z aptek całymi siatkami. Taka ilość leków chemicznych dodatkowo powoduje zużycie wapnia  i proces osteoporozy pogłębia się, a na osteoporozę lekarze znowu przepisują leki chemiczne i na dodatek zalecają picie mleka – jednego z produktów najsilniej zakwaszającego organizm.  Skutek jest wiadomy coraz gorszy stan kości i zębów, zapchane i zablokowane nerki, powiększona wątroba, podrażniona śluzówka żołądka.

Jak organizm radzi sobie z usuwaniem toksycznych związków i odkwaszaniem organizmu?

Organizm ludzki, ma wielki magazyn wapnia, którym są kości i zęby, ale nie brak go również w panewkach, chrząstkach stawowych i tkance maziowej.  Sam proces wypłukiwania trujących toksyn i odkwaszania polega na tym, że organizm zmuszony jest oddać wapń ze swojego magazynu (kości, zęby), aby zneutralizować toksyczne związki.

W miarę starzenia zaczyna słabnąć funkcjonowanie nerek. Dodatkowa dawka leków chemicznych obciąża nerki, wątrobę, które nie są w stanie usunąć nadmiaru szkodliwych substancji. Wówczas to lekarstwo, które według niektórych lekarzy ma leczyć, samo staje się źródłem zatruwania organizmu, doprowadzając w skrajnych przypadkach do śmierci. To jak błędne koło!!!

Wrogowie wapnia

„Wrogami” wapnia są tłuszcze, kwas szczawiowy (obecny np. w czekoladzie, kakao i czarnej herbacie) oraz kwas fitynowy (zawarty w produktach zbożowych – unikaj nadmiaru białego pieczywa i makaronów) jak również leków typu antykoagulanty, sterydy, kortykosterydy, encorton, leki uspakajające, leki na zgagę oraz antybiotyki.
Na podstawie  badań podano listę płynów powodujących największe zakwaszenie organizmu:
1. mleko pasteryzowane
2. piwo
3. 7-Up
4. kawa bezkofeinowa
5. zwykła kawa
6. herbata
7. Coca-Cola
8. kakao

Badania miały na celu znalezienie głównych sprawców wywoływania stanów zapalnych żołądka doprowadzając do powstania nadżerek, wrzodów, polipów i innych wynaturzeń uszkodzonej tkanki z rakiem włącznie.

Z pewnością najbardziej szokuje informacja dotycząca mleka, tym bardziej, że reklamy wmawiają nam, iż mleko jest najlepszym źródłem wapnia – zgroza!
Pasteryzowane mleko nie dość, że po procesie pasteryzacji posiada znikomą ilość przyswajalnego wapnia, to dodatkowo zakwasza organizm, który musi oddać ze swego magazynu (kości, zęby) wapń w celu odkwaszenia takiego mleka.

Zatem spożywanie mleka i jego produktów zmniejsza zasoby naszego magazynu w kościach i zębach powodując osteoporozę i wypadanie zębów.

Jaki wapń jest najlepszy?

Aby wapń był prawidłowo wchłaniany, musi być przyjmowany łącznie z magnezem w odpowiedniej proporcji 2:1.
Przyjmowanie samego wapnia powoduje zaparcia!

Z przyswajaniem innych form wapnia jest duży kłopot ponieważ organizm taki wapń może przyswoić tylko w 10%, a z drugiej strony ma poważne trudności z wyrzuceniem z siebie tej  nieprzyswajalnej, często toksycznej reszty.  Nadmiar wapnia kwasotwórczego prowadzi do tzw. Hiperkalcemii czyli zbyt dużej ilości wapnia w krwiobiegu.

Z reguły ilość ta nie powinna przekraczać 1% całego wapnia w organizmie.
Natomiast może się okazać, iż mimo niedoboru wapnia w innym miejscu organizmu np. w kościach, obecny nadmiar toksycznego wapnia kwasotwórczego istnieje w krwiobiegu. Wtedy toksyczny tzw. kwasotwórczy wapń odkłada się w stawach dając przyczynę do chorób kostno-stawowych w tym podagra (dna), powoduje próchnicę zębów, osteoporozę. Wytrącany w nerkach, sprzyja tworzeniu się piasku i kamieni nerkowych. Obwinia się za to często zupełnie niewinną witaminę C – niezwykle cenny dla naszego zdrowia najtańszy lek świata. Jeśli byłoby tak, że to witamina C sprzyja tworzeniu się kamieni nerkowych, to każde zwierze wytwarzające ją w dość dużych ilościach miałoby takie kamienie w nerkach – tak nie jest. Zatem jeśli ktoś (szczególnie opłacani ludzie z tytułami naukowymi przez firmy farmaceutyczne bądź nieświadomi tego lekarze) straszy nas witaminą C – nie dajmy się zwieść.
Podobnie jest z tworzeniem kamieni żółciowych. Zatem należy unikać nadmiaru wapnia kwasotwórczego, którego najwięcej znajduje się mineralnych pasteryzowanym mleku, serach oraz w półsyntetycznych produktach mineralnych i multiwitaminach. Wapń taki nie posiada łączy chelatowych (opis na opakowaniu).

Jak dużo go potrzebujesz?

Badania naukowe dowodzą, iż ludzie pierwotni w swoim pożywieniu dostarczali do organizmu aż 5 gram wapnia dziennie !

Obecnie mówi się, iż:
,,Dzienne zapotrzebowanie na wapń wynosi od 500 mg w okresie niemowlęcia do 1500 mg w okresie ciąży i starzenia się. Dzienna podaż wapnia w diecie polskiej wynosi 300-400 mg, a więc ta dieta jest niedoborowa.”
– prof. nzw. dr n.med. Witold Tłustochowicz (KRAJOWE CENTRUM OSTEOPOROZY w Warszawie)

Dr Lndon Smith, profesor pediatrii na Uniwersytecie Oregońskim, odkrył skuteczność podawania wapnia w leczeniu dzieci nadpobudliwych, z objawami autyzmu,  ADHD, schizofrenii czy też padaczki. Wapń ułatwia przekazywanie impulsów nerwowych i zapewnia prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego.

Wapń jest wręcz niezbędny podczas częstych stanów zapalnych w organizmie.

Wapń wspomaga wchłanianie magnezu, łagodzi bezsenność, buduje silne kości i zęby oraz poprawia działanie systemu nerwowego. Niedobór tego pierwiastka może u dzieci spowodować krzywicę (głównie w przypadku równoczesnych niedoborów witaminy D), a u nastolatków bóle wzrostowe kości. Właśnie w tym okresie młody organizm  wymaga większej ilości wapnia. Przy niedostatecznej ilości wapnia zdarzają się bóle głowy, brak odporności na alergię  i występuje większa podatność na infekcje.

Szczególnie dziewczęta i kobiety w okresie miesiączkowania, kiedy to w pierwszym dniu menstruacji gwałtownie spada poziom wapnia we krwi, zaczynają odczuwać skurcze macicy i nieznośny ból. Stąd też same bywają nieznośne, nerwowe, rozdrażnione, cierpią na bezsenność, depresję i różne bóle od bólu nóg po plecy i głowę.

Zmniejszający się poziom wapnia we krwi wywołuje u kobiet napuchnięcie piersi, rąk, stóp i nóg oraz twarzy, wzrasta waga ( niedobór wapnia zaburza gospodarkę elektrolitową powodując nadmierne zatrzymywanie wody i soli w organizmie) dołączają się infekcje, ból głowy i uczulenia. Wynika z tego, iż szczególnie podczas miesiączkowania wapń jest niezwykle potrzebny.

Niezwykle duże zapotrzebowanie na wapń mają kobiety w ciąży, jego brak powoduje, ze rozwijające się dziecko czerpie wapń do budowy swoich kości od mamy, stąd w tym czasie kobietom psują się zęby i wiele z nich w tym czasie je traci.

Zwiększone zapotrzebowanie na wapń mają również kobiety w okresie klimakterium. Jeśli w organizmie kobiety podczas okresu przekwitania jest zbyt niski poziom wapnia, to może ona cierpieć na bezsenność, łatwo popadać w irytację i depresje, może być bardzo nerwowa, mieć bóle głowy. Takim stanom można zapobiec przyjmując dziennie ok. 2 gramy wapnia w połączeniu z magnezem(1gram magnezu).

Osteoporoza, z powodu której kości tracą spoistość i są bardziej podatne na złamanie, przez długi czas była uważana za chorobę kobiet, ponieważ jest powszechnym schorzeniem po przekwitaniu.

Ale mężczyźni są także zagrożeni.

„Uważam, że osteoporoza u mężczyzn jest ważnym zagadnieniem zdrowia publicznego. Jest w poważnym stopniu niedostatecznie zdiagnozowana, skąpo udokumentowana a leczenie jest zaniedbywane”
/dr Amir Qase (ACP)/

Zdrowe, dorosłe osoby na ogół potrzebują dziennie 800-1200 mg wapnia.
Osoby chore z powodu braku wapnia, powinny stosować go nawet w ilości 2 gramy dziennie i koniecznie do tego 1 gram magnezu!
Z wiekiem jednak zapotrzebowanie na wapń wzrasta z powodu gorszego przyswajania. Kto bierze 1250mg wapnia dziennie ma większą gęstość kości od tego, kto bierze tylko 750mg.
Czasem niedobory wapnia dotyczą również braków potrzebnego w organizmie fosforu, witaminy C, beta carotenu, magnezu i budulcowych białek do tworzenia chelatów oraz zdrowej mikroflory w jelitach.

Wapniowe chelaty w preparatach CaliVity

Firma CaliVita oferuje wiele preparatów multiwitaminowych, które w swoim składzie zawierają potrzebne witaminy i minerały w tym również wapń z magnezem w odpowiedniej proporcji 2:1, preparaty te zawierają również wyciągi z roślin. Wyciągi z roślin dodawane do tych preparatów doskonale regulują procesy wewnętrzne organizmu i są dostosowane dla osób w zależności od wieku lub w zależności od posiadanej grupy krwi. Korzyść jaką otrzymują osoby zażywające te uplementy to wzmocnienie organizmu, większa odporność, siła i witalność ponadto wyciągi z roślin niwelują szereg dolegliwości charakterystycznych dla osób o określonej grupie krwi.

A co z cukrem?

Jako substancje słodzące określa się naturalne i syntetyczne dodatki do żywności, które mają specyficzny słodki smak o różnym natężeniu. Intensywność słodzenia tych substancji określa się w stosunku do słodkości roztworu wodnego wzorca 10% roztworu cukru (sacharozy), którą przyjmuje się za 1.

Substancje słodzące dzieli się na trzy zasadnicze grupy:

Cukry naturalne, głównie glukoza, fruktoza, sacharoza, o intensywności słodzenia od 0,4 do 1,8. Cukry nie są zaliczane do „sensu stricto” dodatków (technologicznych) do żywności, natomiast są traktowane jako substancje dodawane, nie oznaczane symbolem E.
Cukry modyfikowane – wielowodorotlenowe alkohole cukrowe o intensywności słodzenia od 0,3 do 1,0.
Syntetyczne środki słodzące – słodziki o bardzo wysokiej intensywności słodzenia: od 30 do 4000.

Ksylitol (C5H12O5, mezo-pentano-1,2,3,4,5-pentaol) – pięciowęglowy alkohol polihydroksylowy słodki w smaku (cukrol) to cukier brzozowy (Xylitol). W przeciwieństwie do cukrów sześcio- i dwunastowęglowych – tj. glukoza, fruktoza, sacharoza i laktoza – ksylitol nie fermentuje w przewodzie pokarmowym.

Stosowany w przemyśle spożywczym do słodzenia jako dodatek do żywności E967, głównie gum do żucia i cukierków ze względu na działanie przeciwpróchnicze. Ksylitol pomaga w przyswajaniu wapnia, dlatego pozytywnie działa na zęby i kości. Zalecany jest dla osób zagrożonych i dotkniętych osteoporozą, gdyż zwiększa przyswajanie wapnia, poprawiając tym samym konsystencję kości.
Wzmacnia mineralizację szkliwa zębowego, efektywnie regenerując drobne ubytki. Jednocześnie hamuje procesy próchnicze oraz zapalenie dziąseł i ozębnej. Stymuluje napływanie śliny, co przeciwdziała wysychaniu śluzówki w ustach.

Ksylitol jest przetwarzany w organizmie z minimalnym udziałem insuliny, wskutek czego ma indeks glikemiczny dziewięciokrotnie niższy od cukru (sacharozy). Zalecany również dla diabetyków, ponieważ jest metabolizowany przy niewielkim udziale insuliny. Posiada wielokrotnie niższy indeks glikemiczny (IG:8) niż glukoza czy sacharoza. Dzięki temu jest bardzo bezpieczny dla diabetyków. Ponadto posiada prawie dwa razy mniej kalorii niż cukier. Redukując wydzielanie insuliny przeciwdziała otyłości oraz procesom przedwczesnego starzenia. Tym samym ksylitol przyswojony przez organizm wspomaga usuwanie wolnych rodników, przyczyniając się do przedłużenia sprawności tkanek i narządów.

Jest skutecznym środkiem przeciwko szkodliwym bakteriom jelit, np. Helicobacter pylori, mającej udział w owrzodzeniu żołądka. Ogranicza rozwój pleśni i drożdżaków – m.in. Candida albicans – w przewodzie pokarmowym. Zmniejsza też łaknienie cukru. Dzięki antybakteryjnemu działaniu podnosi ogólną odporność organizmu.
Praktycznie jedna trzecia ksylitolu zostaje zaabsorbowana przez wątrobę, a pozostała ilość w głębi jelit działa jak rozpuszczalny błonnik, powodując wytwarzanie specyficznych kwasów tłuszczowych. Mają one regulujący wpływ na poziom glukozy i tłuszczów w krwiobiegu. Nie powinno się spożywać więcej niż 40 g ksylitolu dziennie. Ksylitol znajduje się w multiwitaminie dla dzieci –  Lion Kids Multiwitamin + D (j.w.)

W Światowym Dniu Osteoporozy specjaliści ostrzegają przed dramatycznym konsekwencjami tej choroby: złamaniami, trwałym kalectwem, a nawet śmiercią. Problem dotyczy milionów Polaków, dlatego lekarze mocno i zdecydowanie podkreślają: osteoporozie można skutecznie zapobiegać. I alarmują – trzeba się ruszyć, wyjść z domu! Na osteoporozę cierpieć może nawet pięć milionów Polaków. Zanim jednak lekarz namówi nas na operację, wypróbujmy wszelki możliwe metody alternatywne czyli dietę, ruch, naturalne suplementy diety oraz wspaniały japoński masaż shiatsu, po którym najczęściej wiele operacji np. na kręgosłup okazuje się zupełnie zbędnych.