Świąteczne pojednanie zwaśnionych stron

Świąteczne pojednanie zwaśnionych stron

28 stycznia 2020 0 przez Dr Renata Zarzycka
Święta Bożego Narodzenia to czas dla wzajemnej obecności członków rodzinny, to trwanie w miłości i radości. Święta to również dobry czas na rozejm, zgodę i pojednanie, kiedy jesteśmy zwaśnieni z rodziną.

Rodzina to najpiękniejszy DAR, jaki dostajemy od losu. Jeśli jest coś nie tak, to najczęściej okazuje się, że swój wścibski nos, wsadzają osoby „trzecie”. Takie osoby często nie maja zdrowych własnych relacji, więc zazdrośni i podświadomie lub zupełnie świadomie, podjudzają jednych członków rodziny przeciw drugim, pokazują negatywną perspektywę jednej osobie pomawiając drugą i manipulują osłabioną z reguły  rodziną, wynosząc przy tym niekiedy własne korzyści. Trzeba być bardzo uważnym na to, jakie intencje mają ludzie, którzy chcą niszczyć spokój w rodzinie. Dobrze jest nauczyć się być w takich sytuacjach w roli obserwatora, aby nie dać się wkręcić w pułapkę i nie wyzwolić w sobie negatywnych emocji, gdyż one są blokadą do rozsądnego, logicznego myślenia. Trzeba mimo to, zawsze ze sobą rozmawiać w spokoju i bez emocji, wyjaśniać od razu wszelkie kwestie i nieścisłości, aby nie pozwolić osobom „trzecim” wtrącać się w nasze relacji, podkręcać jednych przeciwko drugim i dopuszczać do niszczenia rodziny.
Czasami nie mamy wyjścia i „ręce nam opadają”, gdyż druga strona jest tak zablokowana iluzjami i przedstawioną jej odmienną perspektywą oraz wpuszczonymi w podświadomość sugestiami, że nie chce z nami rozmawiać, jest w emocjach a umysł jej nie pracuje, gdyż mózg w emocjach odcina dostęp do logicznego myślenia. Taka sytuacja bierze się właśnie najczęściej z mieszania się tzw. „przyjaciół”, „super kolegów”, „dobrych koleżanek” – generalnie osób trzecich w nasze rodzinne sprawy. Nie powinniśmy wpuszczać do rodziny tego, co mówią osoby trzecie w tym również „zaborczy rodzice czy teściowie”. Tylko spokój i wyciszenie może uratować sytuację i tego warto się nauczyć – patrzenia z pozycji OBSERWATORA.  Na prośbę jednego z magazynów Strefa Nieruchomości, skierowanego dla Inwestorów Rynku, w najnowszym grudniowym numerze (2018), napisałam na ten temat artykuł:
NEGOCJATOR MUSI MIEĆ DYSTANS.
 

wdziecznosc-ludziomIdą święta i szczególnie teraz, warto spotykać się, wyjaśniać sobie wszystkie nieścisłości, po prostu rozmawiać ze sobą, opowiedzieć sobie co się stało, czyścić negatywna energię i cierpliwie wysłuchać się wzajemnie. Warto do tego dać zrozumienie drugiej strony bez obwiniania się. Obwinianie nie prowadzi do niczego dobrego. Lepiej wziąć odpowiedzialność za swoja część konfliktu i rozmawiać, rozmawiać i rozmawiać w spokoju bez podnoszenia głosu i bez nadmiernych emocji, bo są jedna z pułapek komunikacyjnych, stwarzają bariery w relacjach i niszczą dialog. Nie ma nic gorszego jeśli między małżonkami czy też rodzicami i dziećmi zostanie zniszczony dialog. Taka sytuacja może trwać latami, a nawet dziesiątkami lat. Stąd na sesjach coachingowych, czyścimy stare konflikty z dziadkami, czy rodzica lub małżonkami, a jedna z dobrych technik jest Reimprinting jako narzędzie zmiany i uwolnienia od konfliktu, negatywnych emocji wobec drugiej osoby oraz od stresu i depresji.
Tam gdzie są konflikty tam zawsze wchodzą w relację rodzinną osoby trzecie, czy to kochanki, czy to „koledzy” jeśli chodzi np. o alkoholików, czy też „dobre koleżanki”, jeśli chodzi o zazdrość, ze mamy wspaniałe życie, dzieci i rodzinę. Niektórzy podświadomie chcą to nam rozwalić… I tu warto być bardzo uważnym i nie słuchać obcych – słuchać siebie w rodzinie wzajemnie i dać sobie możliwość mówienia oraz wysłuchania wzajemnego. jeśli tego zabraknie – powstaną bariery w komunikacji – niekiedy na długie lata.
Życzmy sobie na święta rozwiązywania konfliktów, nauczenia się wysłuchania wzajemnego, dawania sobie zrozumienia bez obwiniania, przebaczania przede wszystkim sobie, że coś głupiego poczyniliśmy lub popełniliśmy masę błędów, a później przebaczmy innym itd… Pojednanie, szczególnie w rodzinach jest najważniejsze, gdyż RODZINA to najpiękniejszy DAR jaki otrzymujemy od losu i wartość o największym potencjale pozytywnej energii <3