Kora białej wierzby – naturalna aspiryna!
11 września 2014Białą wierzbę (Salix alba) stosowano już w starożytności – w antycznej medycynie greckiej. Zalecano ją na wszelkie problemy ze stawami i bóle mięśniowe reumatoidalne, gościec oraz problemy infekcji wirusowych i bakteryjnych. Jest to bezpieczna naturalna aspiryna.
Z kolei w średniowieczu była ona stosowana jako środek na ból, opuchliznę i gorączkę. Można znaleźć w wielu wilgotnych, mokrych okolicach. Jej kory w lecznictwie ludowym używano od najdawniejszych czasów – jest znanym środkiem przeciwgorączkowym, uśmierzającym ból, wzmacniającym i oczyszczającym krew.
Wywar z niej podawany jest w przypadku choroby reumatycznej, dolegliwości stawów, jako łagodny środek przeciwgorączkowy i napotny. Poleca się ją również mężczyznom powyżej 50. roku życia, ponieważ przeciwdziała zawałom serca ( w zastępstwie za syntetyczne leki czy aspirynę, posiadające zawsze skutki uboczne). Znane jest jej działanie przeciwmalaryczne i przeciw pasożytnicze.
Zamawiam naturalną aspirynę z kory białej wierzby>>
Stosowana zewnętrznie jest skutecznym środkiem na odmrożenia, jak również łagodzi dolegliwości spowodowane przez hemoroidy.
Chińscy lekarze już kilka tysięcy lat temu stosowali korę wierzby do leczenia różnych chorób.
W Europie jej lecznicze walory poznano o wiele później. Pierwszą osobą, która zauważyła uzdrawiające działanie kory wierzby, był Dioskorydes, Grek żyjący w I w. n.e. Około sto lat później, znany rzymski lekarz, Galenus, też zainteresował się leczniczą mocą tej rośliny.
Natura oferuje nam naturalne rozwiązanie bez ryzyka skutków ubocznych – kora białej wierzby w postaci White Willow – zamów tutaj >>
Współczesna nauka potwierdza działanie przeciwgorączkowe i ściągające białej wierzby. Jej kora zawiera wiele glikozydów salicylowych (salicyna, salikortyna, salirepozyd) oraz garbniki (kwas taninowy), żywice i flawonoidy. Najważniejsze jednak znaczenie mają glikozydy fenolowe, a wśród nich salicyna, która w organizmie rozpada się do postaci kwasu salicylowego, działającego przeciwgorączkowo, odkażająco, przeciwbólowo, przeciwreumatycznie i przeciwwirusowo.
Związek ten stał się prekursorem chyba najbardziej znanego leku na świcie – aspiryny, czyli kwasu acetylosalicylowego. Nic więc dziwnego, że wyciąg z kory wierzby białej – Salix alba – ma działanie podobne do aspiryny, ale będąc naturalnym składnikiem roślinnym, posiada nieco słabsze działanie i stąd podaje się go w większych dawkach.
Możemy ją nawet nazwać naturalną aspiryną, a właściwie środkiem zastępującym aspirynę (będąc półsyntetycznym wyciągiem z kory białej wierzby, może powodować skutki uboczne jak np. wrzody żołądka i dwunastnicy, stany zapalne śluzówki jelita itp.).
Inaczej jest w przypadku stosowania kory białej wierzby w kapsułce. Z jej składników – pochodnych kwasu salicylowego, zawartych w korze zamkniętej w kapsułce ochronnej, dopiero po jej dostaniu się do jelita organizm wytwarza kwas salicylowy. Dodatkowo kora białek wierzby posiada składniki ochronne i lecznicze dla śluzówki żołądka i jelit.
Aspiryna syntetyczna czyli wyciąg z kory w postaci aspiryny, w procesie jej wytwarzania zostaje pozbawiony tych cennych składników ochronnych.
Aspiryna – szczególnie przyjmowana w dużych ilościach – może uszkadzać przewód pokarmowy (np. wywołać nudności, biegunkę, krwawienie, owrzodzenie żołądka), wywoływać reakcje alergiczne, szum w uszach; może nawet doprowadzić do utraty słuchu lub wywołać paraliż ośrodka oddechowego (Lombardino, 1985).
Badania dowodzą, że niesterydowe leki przeciwzapalne (NLPZ), takie jak np. aspiryna, powstrzymują wytwarzanie niektórych prostaglandyn (PG). Prostaglandyny zaś odgrywają kluczową rolę w regulacji systemu immunologicznego, a dzięki działaniu aspiryny nie mogą prawidłowo stymulować sił obronnych organizmu. Z tego też powodu, aspiryny nie powinno podawać się dzieciom przynajmniej do 10 roku życia, gdyż dodatkowo obniża sprawność układu obronnego podobnie jak antybiotyki.
Inaczej jest z naturalnymi składnikami kory białej wierzby zawartymi w kapsułce, podczas stosowania White Willow – zamów tutaj>>
Pochodne kwasu salicylowego zawarte w korze białej wierzby, w przeciwieństwie do aspiryny, działają bardziej selektywnie, w mniejszym stopniu blokując prostaglandyny. Podczas stosowania kory tylko sporadycznie mogą pojawić się lekkie dolegliwości u osób wrażliwych na salicylany. W przeciwieństwie do aspiryny, kora wierzby nie powoduje przykrych dolegliwości żołądkowych czy jelitowych, a raczej stosowana jest podczas stanów zapalnych jelit i pobudza rozwój naturalnej mikroflory.
White Willow:
– działa napotnie w stanach infekcyjnych;
– obniża gorączkę;
– oczyszcza krew i cały organizm z toksyn;
– stosowana na bóle głowy , również w migrenie
– uśmierza bóle głowy kostno – mięśniowe podczas przeziębienia oraz w gośćcu mięśniowym;
– zmniejsza obrzęk i ból w stanach zapalnych stawów (reumatoidalne zapalenie stawów, gościec stawowy);
– pomocna w ogólnym bólu np. podczas fibromyalgii;
– działa w stanach zapalnych jelit;
– wspomaga leczenie zapalenia pęcherza i nerek;
– przeciwdziała chorobom serca (szczególnie u osób z grupą krwi „B” );
– rozrzedza krew zastępując podawane syntetyczne kardiologiczne leki (profilaktycznie stosować po 50 roku życia );
– jest glistobójcza, pobudza naturalną florę jelit.
Fragment z książki „Biblia młodości” – Earl Mindell – autor „Biblii witamin” (patrz bibliografia >>>)
(…) „Stawy. Miliony ludzi na świcie cierpi z powodu schorzeń reumatycznych, takich jak zapalenie stawów, zmiany zwyrodnieniowe stawów i tkanek okołostawowych. Dolegliwość ta często nęka osoby starsze, szczególnie kobiety po menopauzie ( więcej >>>). Zmiany zwyrodnieniowe i zapalne mogą zaatakować różne stawy, ale wspólna cecha tych schorzeń jest ból i sztywność (często bardzo znaczna) stawów. Podstawowymi farmaceutykami stosowanymi w tych schorzeniach jest aspiryna i inne leki przeciwzapalne. Jednak częste ich stosowanie może powodować przykre dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego. Tymczasem wyciąg z wierzby białej łagodzi ból również skutecznie i bez skutków ubocznych.
Moja rada
Leki ziołowe często działają z lekkim opóźnieniem, dlatego radzę stosować wyciąg z kory białej wierzby co najmniej przez dwa tygodnie zanim pojawią się pierwsze pozytywne reakcje. „(…)
UWAGA!
Najlepiej przestrzegać zalecanego dawkowania, ponieważ nadmiar może wywołać dolegliwości żołądkowe
Dawkowanie:
1/ w profilaktyce przeciwzawałowej – podawać 1 kapsułkę dziennie, a w przypadku objawów zawału lub po nim stosować 3 x po 1 kapsułce jako dawkę leczniczą.
2/ w problemach wysokiej gorączki i reumatycznych bólów stawowo- kostnych, kostno – mięśniowych, w stanach zapalnych jelit, w zapaleniu pęcherza i nerek, w pasożytach: podawać 2-3 kapsułki do 6 razy dziennie.
Maksimum 18 kapsułek dla osoby dorosłej (na 60 – 80 kg masy ciała) dziennie lub według zaleceń (tj. 1-2 kapsułki co 3-4 godziny).
U dzieci podczas wysokiej gorączki odpowiednio zimniejszych dawkach wg. masy ciała (np. na 10 kg masy ciała w zależności od stanu zdrowia i temperatury podawać 1 – 3 kapsułki jako dzienną dawkę, rozłożoną na mniejsze porcje podawane co 8 godzin). U dzieci, które nie połykają kapsułek, można zawartość kapsułki rozsypać, zrobić z niej wywar i w małej ilości i pić 3 razy dziennie.
Zamówienie White Willow
Konsultacje zdrowotne – Renata Zarzycka-Bienias tel. 730970880 oraz poprzez zakładkę KONTAKT – email.