Wyobraźnia kształtuje rzeczywistość
25 maja 2015Poeta William Blake sugerował, iż istnieje cienka linia między rzeczywistością a wyobraźnią: „Człowiek jest w całości wyobraźnią”. I ta sentencja stała się inspiracją do wykładu „Moc wyobraźni kształtuje naszą rzeczywistość”. Jego celem było przedstawienie czym jest coaching i NLP czyli Naurolingwistyczne programowanie w ujęciu działania wyobraźni na nasze życie oraz zdrowie. To również tytuł ostatniej z moich prelekcji, jaka odbyła się 15 maja 2015 w Kole naukowym dla Coachów na Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie.
Moim zadaniem było przedstawić jak ważny wpływ na nasze życie ma to co myślimy, jaki bagaż myśli – przekonań, umiejętności i zachowań niesiemy wraz ze sobą w świat. Przekonania te pochodzą często z najmłodszych lat, a najbardziej chłonni jesteśmy w dzieciństwie. Jeśli w domu panuje miłość i szacunek – najczęściej takie zachowania i umiejętności wynosimy z domu i wdrażamy w życie w swojej pracy oraz w rodzinie. Co jeśli w domu rodzinnym panowała niemiła atmosfera, a dzieci nabywały wzorców braku szacunku ojca do kobiety, krzyków, bicia, picia alkoholu i braku okazywania szacunku oraz miłości?
Prawdopodobnie takie wzorce większość osób wniesie do swojego życia rodzinnego,wykrzykując niekiedy do współmałżonka wiele przykrych słów, mniej więcej takich: „bo ty mnie nie szanujesz” , czy też „krzyczę bo z tobą nie da się inaczej rozmawiać” i innych – często obraźliwych epitetów. To są raczej bezużyteczne i krzywdzące całą rodzinę przekonania, które jeśli osoba perwersyjna tylko zechce – łatwo je zmieni, aby wszystkim domownikom, żyło się z nią lepiej. Wszak, co mogłoby być przyczyną, aby taki adwersarz chciał zachować tak bezużyteczne i negatywne p0rzekonamoa, które szkodzą jego najbliższym?
Jaką mógłby mieć w tym korzyść? Co by to mogło być?
Czy to byłoby zadowolenie z krzywdzenia swojej rodziny i odbierania im radości życia?
Aż się wierzyć nie chce, że ktoś będąc tego świadomym, nie chciałby zmienić tych kilku przekonań na bardziej pozytywne i użyteczne dla wszystkich.
Co mogłoby sprawić, że upierałby się przy swoim doprowadzając co chwilę do konfliktu?
Może władała by nim chęć znęcanie się nad domownikami w „zaciszu” czterech ścian?
Może chciałby mieć władze nad innymi i w pełni zarządzać ich przestrzenią?
Może taki osobnik miewa zadowolenie z tego, że działa jako kat, gdzie ofiarą są jego najbliżsi?
Wszak zmiana pewnych bezużytecznych i negatywnych przekonań wydaje się znacznie prostszym zabiegiem na wyobraźni dla takiej osoby, która zapragnęła by być lepsza dla swojej rodziny i chciałaby nie krzywdzić nikogo swoim zachowaniem. Być może byłoby to lepsze rozwiązanie, niż unoszenie się „chorym honorem” zarzekając się przy tym, że jako „awanturnik” nigdy się nie zmieni – nie dając nawet nadziei rodzinie na zmiany swojego zachowania… Ale wtedy trzeba by zrezygnować ze swoich „korzyści” i czerpania energii z denerwowania innych i atakowania ich…
Uważam, że mimo to warto zadecydować o zmianach na lepsze i nauczyć się przeramować swoje przekonania, które nikomu nie służą i niszczą relacje oraz komunikacje w rodzinie na przekonanie budujące pomost porozumienia i dobre relacje. Warto zmienić je na przekonania użyteczne, aby unikać robienia przykrości najbliższym i zapobiegać mądrze sytuacji krytycznej, jak np. niszczenie swojej rodziny poprzez jej rozbicie, separację, rozwód, porzucenie żony/męża wraz z dziećmi, tym samym umykając od swoich zobowiązań małżeńskich i rodzicielskich, często obrażając się na domowników, którzy „odważyli się” powiedzieć takiemu awanturnikowi: „dość tego”. Taki osobnik, który postępuje w ten sposób, uciekając od swoich obowiązków, może być również postrzegany jako nieodpowiedzialny i niedojrzały co do sytuacji, którą sam sprowokował, a która go najwyraźniej przerosła. Takim problemom partnerskim i rodzinnym, jeśli nie jest jeszcze zbyt późno, pomaga coaching rodzinny i coaching relacji – family coach.
Zmiana niektórych przekonań i zachowań nie wymaga zmiany wszystkiego co w nas jest. Wiele nawyków, zachowań i umiejętności oraz przekonań z pewnością jest w nas dobrych i wartych wzmacniania jako pozytywne zasoby, służące innym ludziom, a w szczególności naszej kochającej nas rodzinie.
„Panowanie nad innymi to siła. Panowanie nad samym sobą to prawdziwa moc.”
Laozi
Analogicznie – swoje umiejętności i przekonania wnosimy do swojego życia w pracy i biznesie. Jeśli w domu rodzinnym nie było wzorców tego jak być dobrym przedsiębiorcą, to albo przez całe życie nie będzie się nam wiodło w tym temacie, albo będziemy musieli zmienić nasze przekonania na pozytywne i pracować nad nimi w drodze do sukcesu. Wszystko co o sobie myślimy jest w naszej głowie – warto zatem zastanowić się jak wyczyścić pewne nieużyteczne przekonania i wcielić w życie te, które dodadzą motywacji i wiary w siebie do działania, do tworzenia zdrowej i szczęśliwej rodziny oraz do rozwoju osobowości już w szkole i podczas nauki dla naszych dzieci, a w biznesie dla nas lub aby zdobyć awans w pracy. Z pomocą zawsze może przyjść nam dobry coach i wesprzeć nas w określeniu szczegółów naszego celu czy rozwiązania problemów. Poprzez wiele użytecznych metod coachingowych oraz technik NLP w dość szybki sposób coach stosujący techniki NLP , pomoże wydobyć z nas to co najlepsze, odszukać cenne zasoby i umiejętności, które nam pomogą w zmianie na lepsze, a negatywne zachowania i przekonania, zminimalizować, zamglić bądź na nasze życzenie – pomóc nam „wyczyścić i wyrzucić” z nas. Jak się to ma do rzeczywistości i jak to działa?
Na temat najpopularniejszej metody określania celu – modelu GROW, aktualnie piszę swoją pracę dyplomową u Ryszarda Gąsierkiewicza na studiach, na wydziale Coaching i NLP na Wyższej Szkole Zarządzania i Informatyki. Jej absolwentami są również znani z TV: Robert Janowski i Robert Żołędziewski”. Zobacz więcej:
http://pytanienasniadanie.tvp.pl/20224180/nowy-rozdzial-w-zyciu-roberta-janowskiego
Mamy wszelką moc, jakiej potrzebujemy, aby stworzyć zmiany, które wybierzemy. Zdolność ta jest nam udostępniona poprzez sposób, w jaki używamy potęgi świadomości i tego, na czym postanowimy skoncentrować naszą uwagę. Jak proponuje fizyk David Bohm mówiąc, że ten świat jest projekcją wydarzeń w głębszej sferze rzeczywistości, twierdzi on : ”Wszystko, co posiadasz, choć wydaje się istnieć na zewnątrz, istnieje wewnątrz, w Twojej wyobraźni, w której ten Świat Śmiertelności jest tylko cieniem”.
W swojej książce „Potęga świadomości”, Neville wyjaśnia w jednym zdaniu, jakie podsunął słowa, które mogły pomóc jego nowemu klientowi dopełnić nowego sposobu myślenia: „Zasugerował, żeby w wyobraźni ujrzał twarz lekarza, wyrażającą niewiarygodne zdumienie, widząc go całkowicie uleczonym, żeby zobaczył, jak dwukrotnie go bada i usłyszał go powtarzającego w kółko: To cud, to cud”. Kilka miesięcy później wizjoner otrzymał list mówiący o tym, jak młody człowiek rzeczywiście dokonał cudownego uzdrowienia. Neville spotkał się z nim potem i odkrył, że cieszył się on życiem w doskonałym zdrowiu.
Okazuje się, że poprzez potęgę świadomego skupienia na rzeczach, które tworzymy w naszej wyobraźni, dajemy im „szturchańca”, który przenosi je przez barierę świata nierealnego w realny. Jeśli sami mamy z tym problem – poprośmy coacha, który stosuje techniki NLP o pomoc w pracy nad pobudzeniem naszej wyobraźni, naszej nadświadomości i pozbyciu się ciężaru nienawiści, natrętnych myśli, złorzeczenia czy żalów stawiających nas w pozycji ofiary, w pozbyciu się nałogów czy fobii oraz depresji, a także poprośmy o pomoc w wypracowaniu celów o jakich marzymy. Czasami nie bardzo mamy odwagę na ich realizację lub nie mamy na tyle wiary w sobie aby je zrealizować, a z pomocą coacha od razu zwiększamy swoje zasoby i wiarę we własne możliwości. Po kilku sesjach coachingowych, nasze myślenie powinno zmienić się na bardziej pozytywne, a na świat będziemy już patrzeć zupełnie innymi oczami, widząc jego piękno i mając wiele wiary w sobie, co do realizacji naszych zamiarów. Bowiem coaching to proces, polegający na ukazywaniu mocnych stron ludzi, pomaganiu im w omijaniu i przekraczaniu osobistych barier i ograniczeń w celu osiągnięcia sukcesu, a także ułatwieniu im bardziej efektywnego funkcjonowania w zespole.
Coaching koncentruje się na rozwiązaniu przyczyn problemów, promując rozwój nowych strategii myślenia i działania. Coaching pomaga w rozwoju osobowości. Tadeusz Oleksyn uważa, że „coaching polega na stałym partnerskim kontakcie i współpracy pracownika z bardziej od niego doświadczonym i kompetentnym partnerem, który pomaga pracownikowi w rozwoju zawodowym oraz w lepszym odgrywaniu określonej roli organizacyjnej. Coaching ma charakter sprzężenia zwrotnego między tymi ludźmi”. Inna jeszcze autorka Barbara Kożusznik zaznacza, że jest „to proces pomagający ludziom w osiąganiu lepszych wyników działań; innymi słowy: to planowany, dwustronny proces, w wyniku którego człowiek rozwija umiejętności i osiąga określone kompetencje dzięki rzetelnej ocenie, ukierunkowanej praktyce i regularnym sprzężeniom zwrotnym”. Natomiast według Kazimierza Perechudy „coaching można określić, jako kierowanie dostosowane do potrzeb podwładnych, przede wszystkim do ich potrzeb rozwojowych (…). W coachingu nie ma miejsca dla nakazowości i rywalizacji, przełożony staje się sojusznikiem oferującym pomoc w procesie uczenia się. Już sama idea coachingu sprawia, że prawidłowo prowadzony coaching jest techniką spełniającą oczekiwania pracowników ,,nowego typu”: skupia się jedynie na sytuacji trenowanego, zakłada także rozumienie tej sytuacji w szerszym kontekście, ukierunkowuje uwagę na istotne dla osiągania wyników i rozwoju aspekty pracy, stymulację do samodzielnego rozwiązywania problemów, poprawia samoświadomość i rozumienia własnych zachowań”.
Coaching jako metoda psychologii procesu, należy do rodzaju coachingu transformacyjnego, który poprzez koncentrowanie się bardziej na tym kim jest klient, wspiera jego proces odkrywania własnej autentyczności oraz rozpoznawania i przekraczania wewnętrznych ograniczeń. Pozwala jednocześnie dotrzeć do pełnego potencjału klienta, poprzez integrowanie marginalizowanych części jego osobowości, odbieranie informacji również z trudnych doświadczeń i przekształcanie ich świadomie na swoją korzyść. Warto zatem do rozwoju osobistego lub całych gryp biznesowych angażować specjalistę coacha, który nie jest tylko i wyłącznie trenerem, ale jest czymś więcej dla nas i naszego zespołu pracowników – współpracowników. A kim jest dziś licencjonowany i akredytowany coach?
Coach to nowy zawód w Polsce. Jest kimś więcej niż zwykły licencjonowany trener biznesu. Rolą licencjonowanego coacha jest odkrycie potencjału w człowieku i wzmacnianie go między innymi poprzez zadawanie pytań, pomoc klientowi w znalezieniu jego własnych odpowiedzi i rozwiązań, słuchanie, a nie dawanie rad, poleceń. Coach jest Twoim partnerem motywującym Ciebie, abyś stał się osobą, jaką pragniesz być i miał życie, jakiego pragniesz – zarówno osobiście jak i zawodowo. Jest jak osobisty profesjonalny partner, który pomaga Ci zidentyfikować problemy, wyzwania, ustalić cele i zachęcić Ciebie do podjęcia działań, aby osiągnąć lepsze rezultaty.
Coach buduje Twoja osobowość i doprowadza Ciebie do znalezienia własnych rozwiązań w procesie zmian na drodze rozwoju osobistego i zawodowego, towarzysząc Tobie w tej drodze i aktywując pełen Twój potencjał. Rolą coacha jest głównie odkrycie wiedzy w Kliencie, jego własnych rozwiązań oraz uaktywnienie jego potencjału i zmotywowanie w kierunku zmian oraz realizacji celów.
Zapraszam do współpracy grupy Liderów i Menadżerów, kadry kierownicze oraz zachęcam do korzystania z sesji indywidualnych, w kreowaniu własnej kariery poprzez coaching kariery.
Renata Zarzycka
Coaching biznesu, kreowania celu i kariery zawodowej,
Ekspert Relacji, Mentor Biznes z Pasją od marzenia do rzeczywistości,
Coaching life & family & health (zdrowia)
tel. 509970880
e-mail: renata@zarzyccy.eu
Klub Coacha – https://www.facebook.com/groups/klubcoachinguwsiz/