Wyobraźnia kształtuje rzeczywistość

Wyobraźnia kształtuje rzeczywistość

25 maja 2015 0 przez Dr Renata Zarzycka

Wyobraznia-einstain2Poeta William Blake sugerował, iż istnieje cienka linia między rzeczywistością a wyobraźnią: „Człowiek jest w całości wyobraźnią”.  I ta sentencja stała się inspiracją do wykładu „Moc wyobraźni kształtuje naszą rzeczywistość”. Jego celem było przedstawienie czym jest coaching i NLP czyli Naurolingwistyczne programowanie w ujęciu działania wyobraźni na nasze życie oraz zdrowie.  To również tytuł ostatniej z moich prelekcji, jaka odbyła się 15 maja 2015 w Kole naukowym dla Coachów na Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie.
Moim zadaniem było przedstawić jak ważny wpływ na nasze życie ma to co myślimy, jaki bagaż myśli – przekonań, umiejętności i zachowań niesiemy wraz ze sobą w świat. Przekonania te pochodzą często z najmłodszych lat, a najbardziej chłonni jesteśmy w dzieciństwie. Jeśli w domu panuje miłość i szacunek – najczęściej takie zachowania i umiejętności wynosimy z domu i wdrażamy w życie w swojej pracy oraz w rodzinie. Co jeśli w domu rodzinnym panowała niemiła atmosfera, a dzieci nabywały wzorców braku szacunku ojca do kobiety, krzyków, bicia, picia alkoholu i braku okazywania szacunku oraz miłości?
wyobraznia-to-drzwi-do-swiatow-ktore-cie-otaczajaPrawdopodobnie takie wzorce większość osób wniesie do swojego życia rodzinnego,wykrzykując niekiedy do współmałżonka wiele przykrych słów, mniej więcej takich: „bo ty mnie nie szanujesz” , czy też „krzyczę bo z tobą nie da się inaczej rozmawiać” i innych  – często obraźliwych epitetów. To są raczej bezużyteczne i krzywdzące całą rodzinę przekonania, które jeśli osoba perwersyjna tylko zechce – łatwo je zmieni, aby wszystkim domownikom, żyło się z nią lepiej. Wszak, co mogłoby być przyczyną, aby taki adwersarz chciał zachować  tak bezużyteczne i negatywne p0rzekonamoa, które szkodzą jego najbliższym?
Jaką mógłby mieć w tym korzyść? Co by to mogło być?
Czy to byłoby zadowolenie z krzywdzenia swojej rodziny i odbierania im radości życia?
Aż się wierzyć nie chce, że ktoś będąc tego świadomym, nie chciałby zmienić tych kilku przekonań na bardziej pozytywne i użyteczne dla wszystkich.
Co mogłoby sprawić, że upierałby się przy swoim doprowadzając co chwilę do konfliktu?
Może władała by nim chęć znęcanie się nad domownikami w „zaciszu” czterech ścian?
Może chciałby mieć władze nad innymi i w pełni zarządzać ich przestrzenią?
Może taki osobnik miewa zadowolenie z tego, że działa jako kat, gdzie ofiarą są jego najbliżsi?
Wszak zmiana pewnych bezużytecznych i negatywnych przekonań wydaje się znacznie prostszym zabiegiem na wyobraźni dla takiej osoby, która zapragnęła by być lepsza dla swojej rodziny i chciałaby nie krzywdzić nikogo swoim zachowaniem. Być może byłoby to lepsze rozwiązanie, niż unoszenie się „chorym honorem” zarzekając się przy tym, że  jako „awanturnik” nigdy się nie zmieni – nie dając nawet nadziei rodzinie na zmiany swojego zachowania…  Ale wtedy trzeba by zrezygnować ze swoich „korzyści” i czerpania energii z denerwowania innych i atakowania ich…
Uważam, że mimo to warto zadecydować o zmianach na lepsze i nauczyć się przeramować swoje przekonania, które nikomu nie służą i niszczą  relacje oraz komunikacje w rodzinie na przekonanie budujące pomost porozumienia i dobre relacje. Warto zmienić je na przekonania użyteczne, aby unikać robienia przykrości najbliższym i zapobiegać mądrze sytuacji krytycznej, jak np. niszczenie swojej rodziny poprzez jej rozbicie, separację, rozwód, porzucenie żony/męża wraz z dziećmi, tym samym umykając od swoich zobowiązań małżeńskich i rodzicielskich, często obrażając się na domowników, którzy „odważyli się” powiedzieć takiemu awanturnikowi:  „dość tego”. Taki osobnik, który postępuje w ten sposób, uciekając od swoich obowiązków, może być również postrzegany jako nieodpowiedzialny i niedojrzały co do sytuacji, którą sam sprowokował, a która go najwyraźniej przerosła. Takim problemom partnerskim i rodzinnym, jeśli nie jest jeszcze zbyt późno,  pomaga coaching rodzinny i coaching relacji  – family coach.
Zmiana niektórych przekonań i zachowań nie wymaga zmiany wszystkiego co w nas jest. Wiele nawyków, zachowań i umiejętności oraz przekonań z pewnością jest w nas  dobrych i wartych wzmacniania jako pozytywne zasoby, służące innym ludziom, a w szczególności naszej kochającej nas rodzinie.

moc-siebie

„Panowanie nad innymi to siła. Panowanie nad samym sobą to prawdziwa moc.”
Laozi

coaching-razemAnalogicznie – swoje umiejętności i przekonania wnosimy do swojego życia w pracy i biznesie. Jeśli  w domu rodzinnym nie było wzorców tego jak być dobrym przedsiębiorcą, to albo przez całe życie nie będzie się nam wiodło w tym temacie, albo będziemy musieli zmienić nasze  przekonania na pozytywne i pracować nad nimi w drodze do sukcesu. Wszystko co o sobie myślimy jest w naszej głowie –  warto zatem zastanowić się jak wyczyścić pewne nieużyteczne przekonania i wcielić w życie te, które dodadzą motywacji i wiary w siebie do działania, do tworzenia zdrowej i szczęśliwej rodziny oraz do rozwoju osobowości już w szkole i podczas nauki dla naszych dzieci, a w biznesie dla nas lub aby zdobyć awans w pracy. Z pomocą zawsze może przyjść nam dobry coach i wesprzeć nas w określeniu szczegółów naszego celu czy rozwiązania problemów. Poprzez wiele użytecznych metod coachingowych oraz technik NLP w dość szybki sposób coach stosujący techniki NLP , pomoże wydobyć z nas to co najlepsze, odszukać cenne zasoby i umiejętności, które nam pomogą w zmianie na lepsze, a negatywne zachowania i przekonania, zminimalizować, zamglić bądź na nasze życzenie – pomóc nam „wyczyścić i wyrzucić” z nas.  Jak się to ma do rzeczywistości i jak to działa?

Na temat najpopularniejszej metody określania celu – modelu GROW, aktualnie piszę swoją pracę dyplomową u Ryszarda Gąsierkiewicza na studiach, na wydziale Coaching i NLP na Wyższej Szkole Zarządzania i Informatyki. Jej absolwentami są również znani z TV: Robert Janowski i Robert Żołędziewski”. Zobacz więcej:
http://pytanienasniadanie.tvp.pl/20224180/nowy-rozdzial-w-zyciu-roberta-janowskiego

Mamy wszelką moc, jakiej potrzebujemy, aby stworzyć zmiany, które wybierzemy.  Zdolność ta jest nam udostępniona poprzez sposób, w jaki używamy potęgi świadomości i tego, na czym postanowimy skoncentrować naszą uwagę. Jak proponuje fizyk David Bohm mówiąc, że ten świat jest projekcją wydarzeń w głębszej sferze rzeczywistości, twierdzi on : ”Wszystko, co posiadasz, choć wydaje się istnieć na zewnątrz, istnieje wewnątrz, w Twojej wyobraźni, w której ten Świat Śmiertelności jest tylko cieniem”.

wyobraznia-koncentracjaW swojej książce „Potęga świadomości”, Neville wyjaśnia w jednym zdaniu, jakie podsunął słowa, które mogły pomóc jego nowemu klientowi dopełnić nowego sposobu myślenia: „Zasugerował, żeby w wyobraźni ujrzał twarz lekarza, wyrażającą niewiarygodne zdumienie, widząc go całkowicie uleczonym, żeby zobaczył, jak dwukrotnie go bada i usłyszał go powtarzającego w kółko: To cud, to cud”. Kilka miesięcy później wizjoner otrzymał list mówiący o tym, jak młody człowiek rzeczywiście dokonał cudownego uzdrowienia. Neville spotkał się z nim potem i odkrył, że cieszył się on życiem w doskonałym zdrowiu.
Okazuje się, że poprzez potęgę świadomego skupienia na rzeczach, które tworzymy w naszej wyobraźni, dajemy im „szturchańca”, który przenosi je przez barierę świata nierealnego w realny. Jeśli sami mamy z tym problem – poprośmy coacha, który stosuje techniki NLP o pomoc w pracy nad pobudzeniem naszej wyobraźni, naszej nadświadomości i pozbyciu się ciężaru nienawiści,  natrętnych myśli, złorzeczenia czy żalów stawiających nas w pozycji ofiary, w pozbyciu się nałogów czy fobii oraz depresji, a także poprośmy o pomoc w wypracowaniu celów o jakich marzymy. Czasami nie bardzo mamy odwagę na ich realizację lub nie mamy na tyle wiary w sobie aby je zrealizować, a z pomocą coacha od razu zwiększamy swoje zasoby i wiarę we własne możliwości. Po kilku sesjach coachingowych, nasze myślenie powinno zmienić się na bardziej pozytywne, a na świat będziemy już patrzeć zupełnie innymi oczami, widząc jego piękno i mając wiele wiary w sobie, co do realizacji naszych zamiarów.  Bowiem coaching to proces, polegający na ukazywaniu mocnych stron ludzi, pomaganiu im w omijaniu i przekraczaniu osobistych barier i ograniczeń w celu osiągnięcia sukcesu, a także ułatwieniu im bardziej efektywnego funkcjonowania w zespole.

Executive-CoachingCoaching koncentruje się na rozwiązaniu przyczyn problemów, promując rozwój nowych strategii myślenia i działania. Coaching pomaga w rozwoju osobowości. Tadeusz Oleksyn uważa, że coaching polega na stałym partnerskim kontakcie i współpracy pracownika z bardziej od niego doświadczonym i kompetentnym partnerem, który pomaga pracownikowi w rozwoju zawodowym oraz w lepszym odgrywaniu określonej roli organizacyjnej. Coaching ma charakter sprzężenia zwrotnego między tymi ludźmi”. Inna jeszcze autorka  Barbara Kożusznik zaznacza, że jest to proces pomagający ludziom w osiąganiu lepszych wyników działań; innymi słowy: to planowany, dwustronny proces, w wyniku którego człowiek rozwija umiejętności i osiąga określone kompetencje dzięki rzetelnej ocenie, ukierunkowanej praktyce i regularnym sprzężeniom zwrotnym.  Natomiast według Kazimierza Perechudycoaching można określić, jako kierowanie dostosowane do potrzeb podwładnych, przede wszystkim do ich potrzeb rozwojowych (…). W coachingu nie ma miejsca dla nakazowości i rywalizacji, przełożony staje się sojusznikiem oferującym pomoc w procesie uczenia się. Już sama idea coachingu sprawia, że prawidłowo prowadzony coaching jest techniką spełniającą oczekiwania pracowników ,,nowego typu”: skupia się jedynie na sytuacji trenowanego, zakłada także rozumienie tej sytuacji w szerszym kontekście, ukierunkowuje uwagę na istotne dla osiągania wyników i rozwoju aspekty pracy, stymulację do samodzielnego rozwiązywania problemów, poprawia samoświadomość i rozumienia własnych zachowań”.

coaching - kosztyCoaching jako metoda psychologii procesu, należy do rodzaju coachingu transformacyjnego, który poprzez koncentrowanie się bardziej na tym kim jest klient, wspiera jego proces odkrywania własnej autentyczności oraz rozpoznawania i przekraczania wewnętrznych ograniczeń. Pozwala jednocześnie dotrzeć do pełnego potencjału klienta, poprzez integrowanie marginalizowanych części jego osobowości, odbieranie informacji również z trudnych doświadczeń i przekształcanie ich świadomie na swoją korzyść.  Warto zatem do rozwoju osobistego lub całych gryp biznesowych angażować specjalistę coacha, który nie jest tylko i wyłącznie trenerem, ale jest czymś więcej dla nas i naszego zespołu pracowników  – współpracowników. A kim jest dziś licencjonowany i akredytowany coach?

Coaching-rekaCoach to nowy zawód w Polsce. Jest kimś więcej niż zwykły licencjonowany trener biznesu. Rolą licencjonowanego coacha jest odkrycie potencjału w człowieku i wzmacnianie go między innymi poprzez zadawanie pytań, pomoc klientowi w znalezieniu jego własnych odpowiedzi i rozwiązań, słuchanie, a nie dawanie rad, poleceń. Coach jest Twoim partnerem motywującym Ciebie, abyś stał się osobą, jaką pragniesz być i miał życie, jakiego pragniesz – zarówno osobiście jak i zawodowo. Jest jak osobisty profesjonalny partner, który pomaga Ci zidentyfikować problemy, wyzwania, ustalić cele i zachęcić Ciebie do podjęcia działań, aby osiągnąć lepsze rezultaty.
Coach buduje Twoja osobowość i doprowadza Ciebie do znalezienia własnych rozwiązań w procesie zmian na drodze rozwoju osobistego i zawodowego, towarzysząc Tobie w tej drodze i aktywując pełen Twój potencjał. Rolą coacha jest głównie odkrycie wiedzy w Kliencie, jego własnych rozwiązań oraz uaktywnienie jego potencjału i zmotywowanie w kierunku zmian oraz realizacji celów.

Zapraszam do współpracy grupy Liderów i Menadżerów, kadry kierownicze oraz zachęcam do korzystania z sesji indywidualnych,  w kreowaniu własnej kariery poprzez coaching kariery.
Renata Zarzycka
Coaching biznesu, kreowania celu i kariery zawodowej,
Ekspert Relacji, Mentor Biznes z Pasją od marzenia do rzeczywistości,
Coaching life & family & health (zdrowia)
tel. 509970880
e-mail: renata@zarzyccy.eu

Klub Coacha – https://www.facebook.com/groups/klubcoachinguwsiz/

imaginate