KROK 3. ANTYOKSYDANTY

KROK 3. ANTYOKSYDANTY

30 grudnia 2020 Wyłączono przez Dr Renata Zarzycka

Witamina C

To podstawowy suplement, który warto zażywać przy problemach z układem krążenia i żylakami. Silnie wspomaga produkcję kolagenu, przez co zapewnia prawidłowe funkcjonowanie naczyń krwionośnych – uszczelnia je, uelastycznia i wzmacnia. Trudno pisać o dawkowaniu witaminy C, ponieważ zapotrzebowanie na tą witaminę waha się w ciągu dnia, a nawet godzin, a podczas stresu czy też antybiotykoterapii, zwiększa się zapotrzebowanie na nią aż dwukrotnie.

Przeciętnie dla dorosłego człowieka profilaktyczna dawka waha się w granicach od 1 do 2 grama. Dawka lecznicza rozpoczyna się do 5 gram na około 50-60 kg masy ciała (możemy przyjąć, ze jest to 1 gram na 10 kg masy ciała).

Witaminę C można stosować w formie kwasu askorbinowego lub w łagodniejszej formie dla żołądka – w postaci askorbinianu sodu. Najłagodniejszą dla śluzówki i najlepszą formą podawania witaminy C, są tabletki długoterminowego uwalniania z bioflawonoidami z dzikiej róży C 1000 Plus z bioflawonoidami, w tym rutyna.

Rutyna

Należy do grupy glikozydów flawonoidowych i powszechnie stosowana jest przy problemach żylnych. Poprawia przepływ krwi przez naczynia włosowate, wzmacnia i uszczelnia je zapobiegając powstawaniu pajączków i zmniejszając już istniejące. Ponadto, rutyna spowalnia proces utleniania się witaminy C. Wykazuje również działanie przeciwzapalne.

Cynk

Czy cynk usprawnia gojenie się ran? Tak, ponad to zmniejsza stan zapalny i zaczerwienienia oraz reguluje układ krążenia – wzmacnia serce oraz naczynia krwionośne. Wspiera odporność.

Pamiętaj, aby w pierwszej kolejności pozyskiwać niezbędne witaminy, minerały i inne związki wspomagające układ krążenia, z pożywienia, a dopiero potem, w zależności od potrzeb i stopnia zaawansowania choroby, skorzystać z suplementów. Naturalnych składników odżywczych nie da się przedawkować, a przez niewłaściwą suplementację można sobie zaszkodzić i niepotrzebnie obciążyć wątrobę. Suplementy są potrzebne, dobre i ważne, przede wszystkim wtedy, kiedy są wysokiej, jakości z certyfikatami cGMP oraz kiedy są przyjmowane we właściwy sposób.

Dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z suplementów przez pewien okres czasu, aby nadrobić deficyty i sprawdzić efekty ich działania – każdy organizm reaguje w końcu inaczej. Traktuj suplementy, jako dodatek do zdrowej i odpowiednio zbilansowanej diety. Wtedy na pewno na efekty, nie będziesz musiała długo czekać.