Moja miłość nie ma dna, jak ocean… – William Shakespeare

Moja miłość nie ma dna, jak ocean… – William Shakespeare

21 czerwca 2014 0 przez Dr Renata Zarzycka

maly-ksiazeMiłość nie polega na tym, aby wzajemnie sobie się przyglądać, lecz aby patrzeć razem w tym samym kierunku
–  Antoine de Saint-Exupéry (z książki Mały Książę)

Czy wiesz, że najtrudniejszymi słowami do wypowiedzenia są: Kocham Cię , Przepraszam, Wybacz mi, Pomóż mi i często Dziękuję?

To magiczne słowa w komunikacji międzyludzkiej a szczególnie partnerskiej, mającej na celu pielęgnowanie przyjaźni i miłości. Może właśnie dlatego, że ludzie nie posiadają nawyku wypowiadania takich słów – to się najczęściej wynosi z domu –  rok 2014  to rok największej ilości rozwodów?

Renata Buczko-Zarzycka odpowiada na to pytanie tak:
Nie można czasem wypowiedzieć wielu słów nie będąc jednocześnie szczerym wobec samego Siebie.
Zgadzam się z Renatą, a TY?
Dokładnie tak jest, jeśli nie jesteśmy szczerzy sami ze sobą, nie możemy szczerze wypowiadać tak ważnych słów do innych, z którymi – jak wynika – też nie bylibyśmy szczerzy, mówiąc coś wbrew samym sobie, czego nie czujemy w swoim  sercu i umyśle.

Powodów rozpadów małżeństw jest wiele. Przeważnie chodzi o niezgodność charakterów.  Problemem jest niewłaściwy dobór partnerów. Małżonkowie do siebie nie pasują. – podkreśla Bożena Jakubowska, psycholog sądowy i rodzinny.
Wiele partnerów, mimo, że żyło ze sobą od wielu lat, po sformalizowaniu związku przestaje się starać. Papier daje im poczucie własności drugiej osoby – zwraca uwagę Bożena Jakubowska.

Nigdy nie przestawaj się uśmiechać, nawet jeśli jesteś smutny,
ponieważ nigdy nie wiesz, kto może się zakochać w twoim uśmiechu.
– Gabriel García Márquez

david-and-meWymownie i pięknie prawdziwą miłość opisuje wiersz Tadeusza Różewicza, który zwraca się do nas tymi oto słowy:

„Proszę was nie bójcie się samotności, nie bójcie się ciszy nie bójcie się „nudy”, pamiętajcie że milczenie jest wymowne, że nienawiść krzyczy ryczy ujada i wyje…
Miłość uśmiecha się, milczy, i czeka na was”

Przepiękne słowa i jakże obrazujące naszą rzeczywistość. Prawdziwa miłość między partnerami potrafi przetrwać wszelkie burze, ale jeśli jej brakuje choćby u jednego z nich, ponieważ np.  „krzyczy ryczy ujada i wyje” – miłość wypala się – nie ma najmniejszych szans na przetrwanie… Nienawiść czy też rywalizowanie z partnerką (partnerem) niszczy związek. Będąc z kimś, zawsze pamiętaj, że może to być wasz ostatni raz. Nie zmarnuj go na bzdury, nie twórz konfliktów, które nic nie znaczą. Tam gdzie jest gniew i krzyk, tam nierozpalana pozytywnym uczuciem miłość gaśnie. Takich wegetujących małżeństw jest ogrom – szczególnie tych z wieloletnim stażem.

Istnieje tylko jeden rodzaj ubóstwa – serce, które nie potrafi kochać.
– Osho

Miłość to wzajemny szacunek, umiejętność panowania nad własnymi emocjami i tłumienia agresji oraz okazywanie zrozumienia. Miłość potrzebuje pielęgnowania uczucia każdego dnia  – również po ślubie i po 20 latach małżeństwa także, o czym wielu małżonków zapomina wpadając w rutynę i poczucie własności nad drugim, jakby był jego „rzeczą”…
Codzienne przytulanie, pocałunki, czułe słówka i delikatny dotyk czyli okazywanie uczucia na wiele sposobów, buduje  silny fundament związku na wiele lat wspólnego pożycia. Pomaga w pielęgnowaniu wzrastającej mocy wzajemnej miłości w kolejnych, długich latach życia, we wspólnym szczęściu i radości.

Moja miłość nie ma dna, jak ocean…
– William Shakespeare – „Romeo i Julia”

Dlaczego być kroplą w morzu miłości, Kiedy możesz być oceanem?
Dlaczego być maleńkim szmerem w życiu, kiedy możesz wywoływać wielkie fale szczęścia?
Dlaczego być pyłem kurzu kiedy możesz stać na szczycie nadziei?
Dlaczego żyć w cieniu innych kiedy możesz tańczyć w promieniach słońca?

Wybór tego jak będziesz żyć w następnych latach, zawsze należy do Ciebie  🙂

==============

czuly-dotykDla samotnych też świeci słońce,  jeśli oni sami na to pozwolą  🙂

Alicja Stankiewicz wiersz: „Dwie samotności”

Spotkały się dwie samotności, obydwie szukały bliskości, dotknęły się palców opuszkami i już wiedziały…

Pierwsza samotność nisko się schyliła, do tej drugiej co smutniejszą była, zajrzała do duszy wnętrza, przytuliła do serca.

Ten gest czuły smutniejszą ośmielił i natchnął ją dziwną ufnością i nagle obydwie wiedziały, że świat zakwitł miłością.

© Alicja Stankiewicz 13.06.2011

„Oprócz Miłości, Wszystko inne przemija”
– Rumi