Zdrowa opalenizna, zdrowy organizm i beta caroten

Zdrowa opalenizna, zdrowy organizm i beta caroten

20 czerwca 2014 0 przez Dr Renata Zarzycka

opalanie-carotenKażdy dorosły przez całe życie powinien spożywać dziennie 10-30mg  (17 000 – 50 000 IU) beta karotenu.”
– Stowarzyszenie do Badań nad procesami Starzenia, niedochodowa organizacja z siedzibą w Waszyngtonie.

Beta caroten to naturalna forma witaminy A tzw. prowitamina A. Prawitamiana A jest bezpieczna nawet w większych ilościach. Witamina A jest niebezpieczna w większych ilościach – można ją przedawkować, dlatego stosuj zawsze bezpieczną jej formę –  beta karoten czyli prowitaminę A.

SŁOŃCE NA TALERZU

Rośliny, które pomogą nam nabrać „słonecznego” wyglądu, to te, które mają w sobie karotenoidy czyli BETA CAROTEN, LUTEINĘ, ZEAKSATYNĘ itd…, czyli blisko 500 związków, które i im nadają żółtą, pomarańczową lub czerwoną barwę. Najsłynniejszy i najbardziej znany ze swoich właściwości opalających jest beta-karoten. Aby nabrać opalizującego kolorytu skóry, trzeba je po prostu zjeść w większej ilości. Lekki nadmiar karotenoidów odłoży się w tkance tłuszczowej i skórze, nadając jej brzoskwiniowy odcień.
Zdrowi ludzie przekształcają maksymalnie 25% beta karotenu w witaminę A, a chorzy na cukrzycę, jeszcze mniej, zatem należy wzbogacać ich dietę w beta caroten oraz niezbędny do jego przekształcania w witaminę A – cynk.

Renata Zarzycka-Bienias – ZnanyLekarz.pl
Z tymi słonecznymi barwnikami w jedzeniu, warto zaprzyjaźnić się wiosną, nie tylko z powodu nadziei na łatwą opaleniznę. Są naszym orężem obronnym przed wolnymi rodnikami ( składniki uszkadzające DNA komórki –  często powodując raka), a tych podczas słonecznych letnich dni powstaje w skórze dość dużo.
Aby karotenoidy dobrze się wchłaniały warto również sięgnąć po pierwiastek piękna kobiecości i mocy męskości – cynk:

Beta caroten a profilaktyka wielu chorób w tym infekcji, przeziębienia i raka

opalanie-oparzenia2      Z obserwacji wynika, że Japończycy i Norwedzy, których posiłki zawierają dużo beta karotenu, o wiele rzadziej chorują na raka płuc, jelita grubego, prostaty, szyjki macicy lub piersi. Beta karoten odgrywa szczególną rolę w profilaktyce chorób nowotworowych. Działanie zapobiegawcze w tym wypadku polega na przekształcaniu substancji powodujących te choroby (czy to powstających w organizmie, czy pochodzących z zewnątrz) na mniej szkodliwe związki chemiczne. Beta karoten pobudza też działanie systemu immunologicznego. Chroni nie tylko przed chorobami nowotworowymi, lecz także przed miażdżycą, zmniejsza ryzyko zawału serca i nagłej śmierci.

Jest niezbędne w przewlekłych i nawracających infekcjach górnych dróż oddechowych w tym przeziębieniach oraz w stanach zapalnych innych narządów. Procesowi zakażenia początek daje adherencja, czyli zdolność przylegania, przyczepienia się bakterii do korzystnego podłoża. Sprzyja temu zła homeostaza organizmu czyli zaburzenie równowagi kwasowo- zasadowej w całym organizmie, a szczególnie w chorym rejonie ciała. Dla przykładu gronkowce na zewnątrz swoich komórek mają tzw. adhezyny, związki, które wchodzą w reakcje z odpowiednimi elementami (receptorami) komórek naszego organizmu na zasadzie klucza i zamka: niby złodziej wyposażony w pęk kluczy, w zależności od tego, gdzie los je rzuci. Gronkowce dopasowują odpowiednią adhezynę do receptora w danym miejscu, gdzie się osadzą. Stąd stosowanie profilaktyki suplementacja w postaci multiwitamin względnie produktów naturalnych wzbogaconych w Beta Caroten, znacznie zapobiega zakażeniom i ochrania błony komórkowe podczas infekcji (również drożdżaki jelita, pochwy i inne), a szczególnie błony śluzowe organizmu w miejscach najczęstszych ataków infekcji np. nos, gardło, pochwa, cewka moczowa, pęcherz moczowy, ściana jelita itd.

opalanie-brazBeta karoten bierze udział w kontroli podziałów komórkowych. Trwające dziewiętnaście lat badania przeprowadzone na ok. 3000 mężczyzn w średnim wieku dowiodły, że beta karoten może uchronić palaczy przed wystąpieniem raka płuc. Skuteczne były już dawki 10000 IU dziennie beta karotenu.
Występowaniu nowotworów skóry i uszkodzeniom układu odpornościowego naszego organizmu, sprzyjają promienie słoneczne o niebezpiecznej długości fali. Beta karoten potrafi pochłonąć szkodliwe fale promieni słonecznych, co cenne jest tak dla człowieka jak i dla roślin.

Trwający przez dziesięć lat amerykański eksperyment medyczny wykazał, że wśród mężczyzn regularnie zażywających beta karoten wystąpiło o połowę mniej przypadków chorób serca i nowotworu gruczołu krokowego (prostaty) niż w grupie kontrolnej, która beta karotenu nie przyjmowała.

opalanie-twarzy          Inny ważny eksperyment przeprowadzono w Chinach, w prowincji Lin Xian, gdzie odnotowany jest najwyższy na świecie wskaźnik chorób nowotworowych żołądka i przełyku. Chińscy i amerykańscy uczeni wspólnie zrealizowali tam program naukowy, polegający na podawaniu zapobiegawczo (osobom zdrowym, w wieku 40-69 lat) codziennej dawki witamin (A, B, C, E) i składników mineralnych albo placebo. U tych, którzy w zestawie dostawali witaminę A i cynk, zachorowalność na nowotwór żołądka zmniejszyła się o dwie trzecie; w grupach kontrolnych nie zaobserwowano różnicy. Według uczonych witamina A dlatego chroni przed rakiem, że odgrywa ważną rolę w różnicowaniu i proliferacji komórek; dzięki temu może kontrolować dziko rozrastające się komórki nowotworowe i hamować ich rozwój. Natomiast cynk reguluje ilość witaminy A w komórkach.
Niestety, nasze sklepowe produkty spożywcze często są zanieczyszczone różnymi środkami chemicznymi i przez to nie są dobrymi źródłami witamin. Na przykład w marchwi często więcej jest kadmu i azotanów niż beta karotenu, chyba że marchew ta ma gwarantowaną jakość i pochodzi z bioogrodów. Dlatego należy przyjmować dodatki żywieniowe zawierające czysty beta karoten. Nie należy obawiać się przedawkowania, gdyż organizm przekształca w witaminę A tylko tyle beta karotenu, ile akurat potrzebuje.

opalanie-sie-slide

Gdzie jest karoten?

beta-caroten-owoceW marchwi, papryce, pomidorach, dyni, morelach, brzoskwiniach, melonie i mango. Ale nie tylko. Słoneczne barwniki są też w zielonych warzywach i algach morskich, tyle że sprytnie zamaskowane chlorofilem. Znajdziesz je w brokułach, szpinaku, sałacie, cykorii i szparagach.
Wyjątkowej mocy, naturalny beta-karoten pochodzi m.in. z alg Laminaria digitata, Chondrus crispus. Jest najbardziej czynną biologicznie formą prowitaminy A, którą organizm ludzki przetwarza w potrzebnej mu ilości w witaminę A. Beta caroten jest magazynowany w wątrobie do czasu, kiedy organizm będzie go potrzebował.

Kapsułki na piękną opaleniznę

Beta karoten 25000 to skoncentrowany wyciąg w olejków owoców i warzyw posiadających jego bogactwo. Beta karoten znajduje się w każdej roślinie, lecz jego najbardziej wartościowe źródła to: rabarbar, marchew, szpinak, brukselka, a z owoców – żółty melon, marchew i morele.

Beta karoten jest prowitaminą witaminy A, co oznacza, że dostarczony w diecie beta karoten, w zależności od potrzeb organizmu, w obecności cynku jest w wątrobie przekształcany w witaminę A. Stąd beta caroten jest bezpieczną formą prawitaminy A i dlatego nie można go przedawkować.
Odmiennie zachowuje się syntetyczna witaminy A w kapsułkach, którą możesz przedawkować.To jednak nie problem, dopóki w ofercie jest naturalna forma prowitamina A w postaci  BETA CAROTEN 9000 dla dzieci i dorosłych.

beta-caroten-9000-s Dermatolodzy, którzy dobrze wiedzą, że nasza dieta nie zawsze jest idealna, podpowiadają często pacjentom, by przed latem zrobili kurację beta-karotenem i cynkiem lub innymi suplementami zawierającymi te składniki większym skoncentrowaniu.
Chodzi przede wszystkim o wsparcie możliwości obronnych naszego ciała przed atakiem wolnych rodników prowokowanym przez promienie słoneczne.
Jako dobra ochrona beta caroten wraz z cynkiem na „skórnego ochroniarza” nadają się idealnie!

Znakiem tej walki jest naturalna opalenizna po słonecznych kąpielach. Jeśli skóra będzie miała w sobie antyoksydanty np. karoten i cynk, rodniki stoją na straconej pozycji. W takiej sytuacji opalamy się bezpiecznie. By sobie pomóc, wystarczy wziąć jedno opakowanie z kapsułek Beta Caroten 9000 przed sezonem, na przykład w maju lub czerwcu i dodać Mega Zinc ( 50mg cynku) lub dla dzieci  – Chelated Zinc ( 15mg cynku).

Warto też sięgnąć po multiwitaminę do grupy krwi Vital, aby wspomóc reakcje ochronną przed nadmiarem promieni ultrafioletowych, a w razie potrzeby przyspieszyć procesy naprawcze skóry.

Suplementy z beta-karotenem, będącym prowitaminą A oraz z zestawem witamin: B3, B5 i kwasem foliowym są świetne dla wszystkich kobiet, które po kontakcie ze słońcem dostają przebarwień. Bo niedobór tych witamin często jest tego przyczyną.
W takich przypadkach warto sięgnąć po oddzielny zestaw witamin z grupy B w doskonałej jakości składników (bez tworzenia ich na bazie drożdży jak to ma miejsce w większości preparatów z witaminami kompleksu B, które promują drożdżycę –  grzybicę).

Takim preparatem naturalnym doskonałej jakości jest Stress Management B-Complex
https://renatazarzycka.calivita.com.pl/products

W trudniejszych przypadkach warto sięgnąć po zestaw Mega B.
Jak każda witamina rozpuszczalna w wodzie, zestaw witamin z grupy B nie jest magazynowany w organizmie. Dlatego jego nadmiar w ciągu kilku godzin – a przy obciążeniu fizycznym jeszcze szybciej – zostaje wydalony z organizmu. Dzięki nowoczesnym metodom produkcji Mega B to preparat o przedłużonym działaniu (TR – timed release).

Można też zastosować kompleksową specjalnie wzmocnioną w zestaw witamin z grupy B multiwitaminę, beta karoten, cynk i wiele innych – SUPER MEGA 50.

To nasza rodzinna ulubiona multiwitamina –  wzbogaca organizm w niezbędne składników dobrej ilości, daje nam energie i wigor do działania przez cały dzień. Doskonała na dalekie wyprawy, na pielgrzymkę, do nauki i pracy wymagającej dużej koncentracji umysłowej lub wysiłku fizycznego. Wystarczy tylko 1 tabl. dziennie!

Co warto wiedzieć?

opalanie-parasolkiWarto jednak pamiętać, że nasze arystokratyczne kobiety pod koronkowymi parasolkami miały skórę białą – porcelanową, różaną lub koloru kości słoniowej i miało to ogromny sens. Słoneczne promienie niszczą włókna kolagenowe w naszej skrze, wysuszają „gąbkę” utrzymującą nawilżenie naszej skóry czyli tzw. kwas hialuronowy i sprzyjają szybkiemu procesowi starzenia się i powstawania zmarszczek.
Moda na porcelanową skórę w Europie czy Ameryce już dawno minęła.
Będąc w Chinach, zauważyliśmy, że również tam do dziś panuje kult porcelanowej skóry, a najwspanialsze kremy i maseczki w Chinach do jej pielęgnacji są oparte na wyciągu z pereł.
Podobnie Japonki – do dziś szaleją na punkcie jasnej skóry…

Może warto z nich brać przykład?

Konsultacje zdrowotne osobiście w Rzeszowie – rejestracja pod tel. 730 970 880 

ZAMÓWIENIA >>

Renata Zarzycka-Bienias – ZnanyLekarz.pl